Αποστολέας Θέμα: Έφυγε ο Φιντέλ Κάστρο.  (Αναγνώστηκε 7071 φορές)

Αποσυνδεδεμένος pastakis

• Hero Member
    • Προφίλ
Απ: Έφυγε ο Φιντέλ Κάστρο.
« Απάντηση #75 στις: Παρ 02 Δεκ 2016 10:47 »
Νομίζω συγκρινεις ανόμοια πραγματα .
Σωστα τα βαζει ο chilly.Για την πολτισμενη Δυση ο ενας ηταν  δικτατορας και ο αλλος ηταν τρομοκρατης.

Αποσυνδεδεμένος apnea73

• Hero Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Παρ 02 Δεκ 2016 11:42 »
Κι όμως δεν έχει καμία σχέση ο ένας με τον άλλον, μη λέμε οτι θέλουμε....

Αποσυνδεδεμένος pastakis

• Hero Member
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος apnea73

• Hero Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Παρ 02 Δεκ 2016 12:13 »
Οι άγγλοι ήταν αποικιοκράτες, όπως και οι γάλλοι όπως και οι ρώσσοι όπως και όλες οι υπερδυνάμεις.

Ο Μαντέλα ήταν εχθρός τους.
Ο Μαντέλα αγωνίζονταν για τις φυλετικές διακρίσεις που δεν έχουν σχέση με καμία ιδεολογία. Και στο κάτω κάτω ζητούσε στην κοινωνία την ισότητα (λευκοί-μαύροι).

Μην προσπαθούμε να εξισώσουμε κάποια πράγματα γιατί απλά δεν γίνεται.
Και το ξαναλέω. Και η Δύση και η Ανατολή τα συμφέροντά τους κοιτάνε, και γι αυτά γίνονται κακοί  με άλλα κράτη.
Μην μπαίνουμε στο τρυπάκι ποιος είναι λιγότερο κακός. Τα παραδείγματα είναι πολλά.

Αποσυνδεδεμένος Sven

• Full Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Παρ 02 Δεκ 2016 18:34 »
Οι άγγλοι ήταν αποικιοκράτες, όπως και οι γάλλοι όπως και οι ρώσσοι όπως και όλες οι υπερδυνάμεις.

Είχαν-ιστορικά ποτέ-αποικίες οι Ρώσοι???

Αποσυνδεδεμένος apnea73

• Hero Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Παρ 02 Δεκ 2016 18:40 »
Οχι..Με την έννοια των αποικιοκρατών του 15 αιώνα κλπ όχι....
Ομως η Ρωσία (σαν Σοβιετική Ενωση είχε "κατακτήσει" τόσα κράτη τα οποία για λόγους δικούς τους ήθελαν την ανεξαρτησία τους), οτι έχει να κάνει με το δικό της συμφέρον και την δική της επεκτατική πολιτική το  κατακτά. Ας ρωτήσουμε και τους Ουκρανούς με την Κριμαία και τον πόλεμο που τους έκανε η Ρωσία πριν λίγα χρόνια.....

Ο καθένας τους κοιτάει το συμφέρον της χώρας του και το πως θα το αποκτήσει. Είτε είναι απο τα δεξιά μας είτε απο τα Αριστερά μας.

Και ξαναλέω Δύση και Ανατολή είναι ίδιοι..Τόσο κακό είναι αυτό δηλαδή?
« Τελευταία τροποποίηση: Παρ 02 Δεκ 2016 18:48 από apnea73 »

Αποσυνδεδεμένος davelis

• Global Moderator
  • Hero Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #81 στις: Παρ 02 Δεκ 2016 19:03 »
Παράθεση
Είχαν-ιστορικά ποτέ-αποικίες οι Ρώσοι???

Τσεχία 1968, Ουγγαρία 1956 
Ψιλοπραγματα σε σχέση με τους άλλους.

ΥΓ το παραξηλώσαμε...

Ο Καραμπελιας εχει ενα ωραίο άρθρο  Όσοι έχετε ωρα και διάθεση διαβάστε το

http://www.huffingtonpost.gr/yiorgos-karambelias/-20-_4_b_13346260.html?utm_hp_ref=greece

Αποσυνδεδεμένος apnea73

• Hero Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Παρ 02 Δεκ 2016 21:22 »
Σωστά το πρόγραμμα παραξηλωσαμε. ...
Εχουμε αγωνα την Δευτέρα :mono: :mono:

Αποσυνδεδεμένος Sven

• Full Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Παρ 02 Δεκ 2016 23:29 »
Απαντώ μόνο για λόγους ιστορικής (υποκειμενικής;)αλήθειας και κόβω το off topic...

H Κριμαία ήταν, ανέκαθεν, ρωσικό έδαφος. Δόθηκε στην Ουκρανία επί ηγεσίας της ΕΣΣΔ του (Ουκρανού) Χρουστσόφ τη δεκαετία του 1950. Όχι φυσικά, γιατί είχε στο νου του μια ανεξάρτητη Ουκρανία αλλά για γεωγραφικούς λόγους στα πλαίσια της ΕΣΣΔ. Ο πληθυσμός της δε, είναι σε συντριπτικό βαθμό, Ρώσοι. Δε δικαιολογώ την "προσάρτησή" της αλλά υπήρχε περίπτωση και οι Ουκρανοί να σεβόντουσαν δημοψήφισμα (αν υποθέσουμε ότι αυτό που έγινε ήταν γιαλαντζι) των κατοίκων της Κριμαίας για ένωση με τη Ρωσία;Φυσικά και όχι.

Όσον αφορά την ΕΣΣΔ, εξαιτίας της επανάστασης του 1917, κέρδισαν την ανεξαρτησία τους ένα σωρό κράτη. Ενώ δημιουργήθηκαν και κράτη που ουδέποτε υπήρχαν. Αργότερα άλλα εντάχθηκαν-οικειοθελώς- σ' αυτήν και άλλα έμειναν ανεξάρτητα (π.χ. Φινλανδία). Μοναδική εξαίρεση βίαιης ενσωμάτωσης, ίσως υφίσταται και υπό προϋποθέσεις πάλι, μόνο ως προς τα κράτη της Βαλτικής. Στην εξωτερική της πολιτική, στήριξε όλα τα αντιαποικιοκρατικά κινήματα της Αφρικής ενώ τα κράτη του "υπαρκτού" δεν μπορούν να θεωρηθούν ως αποικίες, αφενός λόγω μη ύπαρξης εκμετάλλευσης (από μεριάς ΕΣΣΔ) των πλουτοπαραγωγικών τους πηγών, των λαών τους κ.λ.π. και αφετέρου λόγω απουσίας ύπαρξης οικονομικού ελέγχου. Ακόμα και ο ορισμός "δορυφόροι" πάσχει καθώς η κοινή πολιτικοοικονομική τους οργάνωση βασιζόταν στα πλαίσια του διεθνούς καταμερισμού εργασίας των σοσιαλιστικών χωρών (οικονομικά) και του διεθνισμού (πολιτικά). Αν δε λάβουμε υπόψη την ιδεολογία αυτών των καθεστώτων και θεωρήσουμε ότι ήταν δορυφόροι της ΕΣΣΔ, βλέποντας το στενό πολιτικοοικονομικό κομμάτι (κάτι που γίνεται κατά κόρον σε πολιτικές αναλύσεις και σε διάφορα θέματα, καθώς η ιδεολογία ορίζει την οικονομική πολιτική και όχι το αντίστροφο), θα πρέπει (σχεδόν) όλα τα κράτη μέλη της ΕΕ να θεωρούνται αποικία της Γερμανίας και κατ' επέκταση (σχεδόν) όλα τα κράτη του κόσμου μια ευρύτερη αποικία των ΗΠΑ, λόγω της κυρίαρχης οικονομικής επιρροής.

Αποσυνδεδεμένος chilly

• Hero Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #84 στις: Σαβ 03 Δεκ 2016 21:01 »
Νομίζω συγκρινεις ανόμοια πραγματα .
Kαι φυσικά δεν συγκρίνω ανόμοια πράγματα. Απλά αναρωτιέμαι, αν ζούσε ο Μαντέλα θα ήταν στην κηδεία; Θα ήταν. Αν πήγαινε ο Μαντέλα, θα πηγαίναν και άλλοι ηγέτες; Θα πηγαίναν. Αν πήγαινε ο Μαντέλα, θα ήταν άλλος ένας ηγέτης ''τριτοκοσμικού'' κράτους, όπως υποστήριξαν οι γελοίοι για όσους πήγαν στην κηδεία του; Δεν νομίζω.
Και ένα παράδειγμα. Σήμερα στο αεροπλάνο, δίπλα μου. Ξανθιά 45άρα, μη αδύνατη, με μινι φούστα, τίγκα στο βάψιμο και στα ασημικά. Με τα μπαχταλέ έξω και την τσάντα γεμάτη κραγιόν και βαφές. Μιλάει με την διπλανή της για το πόσο φτηνά ήταν στα duty free, ειδικά το black label. Ξαφνικά στην τηλεόραση δείχνει την κηδεία του Φιντέλ. Η ξανθιά 45άρα, μουτζώνει την τηλεόραση και λέει: ''Εκεί...να σαπίσεις κωλοκομμούνι'' και συνέχισε ''αυτός ο Χιου Γκραντ πολύ γέρασε ρε παιδί μου..ήταν ωραίος άντρας''....Ε λοιπόν, αυτοί είστε. Τέτοιοι γελοίοι.
φορεβερ

Αποσυνδεδεμένος davelis

• Global Moderator
  • Hero Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #85 στις: Κυρ 04 Δεκ 2016 11:22 »
Ποτέ δεν μου αρεσε ο Χιου Γκράντ.   ;)

Αποσυνδεδεμένος my8os

• Hero Member
  • live long and prosper ΠΑΣ
    • Προφίλ
« Απάντηση #86 στις: Κυρ 04 Δεκ 2016 12:55 »
Και ένα παράδειγμα. Σήμερα στο αεροπλάνο, δίπλα μου. Ξανθιά 45άρα, μη αδύνατη, με μινι φούστα, τίγκα στο βάψιμο και στα ασημικά. Με τα μπαχταλέ έξω και την τσάντα γεμάτη κραγιόν και βαφές. Μιλάει με την διπλανή της για το πόσο φτηνά ήταν στα duty free, ειδικά το black label. Ξαφνικά στην τηλεόραση δείχνει την κηδεία του Φιντέλ. Η ξανθιά 45άρα, μουτζώνει την τηλεόραση και λέει: ''Εκεί...να σαπίσεις κωλοκομμούνι'' και συνέχισε ''αυτός ο Χιου Γκραντ πολύ γέρασε ρε παιδί μου..ήταν ωραίος άντρας''....Ε λοιπόν, αυτοί είστε. Τέτοιοι γελοίοι.

Δεν σου έκατσε ε;  :P

Αποσυνδεδεμένος New

• Hero Member
  • 0
    • Προφίλ
« Απάντηση #87 στις: Κυρ 04 Δεκ 2016 13:18 »

Δεν σου έκατσε ε;  :P

Άλλαξε χρώμα η Μισέλ?

Παράθεση
Με εντολή του αδερφού του Ραούλ, κατά την επιθυμία του εκλιπόντος ηγέτη της κουβανικής επανάστασης, αποτρέπεται οποιαδήποτε εκδήλωση προσωπολατρίας στο πρόσωπο του και χρήσης του όνοματός του σε πάρκα, δρόμους και μνημεία
* ο ΜΟ τριών δεξιών μπακ είναι 27 έτη, των τριών αριστερών μπακ(αγιόκων) 32,5 έτη και 2 κεντρικοί 20 και 24 ετών για τις “χρεώσεις” των γιόκων ... Χόρχε ο 1ος, Okan o 2oς

Αποσυνδεδεμένος GIWRGIS

• Global Moderator
  • Hero Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #88 στις: Κυρ 04 Δεκ 2016 23:53 »

Russian AZU carrying Fidel Castro's ashes broke down and had to be pushed by military

Αποσυνδεδεμένος Siatrovouni

• Hero Member
  • Thessaloniki Club 2006
    • Προφίλ
« Απάντηση #89 στις: Δευ 05 Δεκ 2016 09:38 »
Ντροπη. Μια λιμουζινα θα τονωνε το εθνικο φρονημα της Κουβας.

Ο ΠΑΣ γράφεται με κεφαλαία όπως η ΙΣΤΟΡΙΑ του.

Αποσυνδεδεμένος New

• Hero Member
  • 0
    • Προφίλ
« Απάντηση #90 στις: Δευ 05 Δεκ 2016 11:09 »
Ντροπη. Μια λιμουζινα θα τονωνε το εθνικο φρονημα της Κουβας.

Έμεινε ε?
Βαριοπούλα στο καρμπιρατέρ και παίρνει αμέσως η chevrolet. 
* ο ΜΟ τριών δεξιών μπακ είναι 27 έτη, των τριών αριστερών μπακ(αγιόκων) 32,5 έτη και 2 κεντρικοί 20 και 24 ετών για τις “χρεώσεις” των γιόκων ... Χόρχε ο 1ος, Okan o 2oς

Αποσυνδεδεμένος GIWRGIS

• Global Moderator
  • Hero Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #91 στις: Σαβ 14 Ιαν 2017 20:12 »

Παράθεση
Η Κούβα που άφησε πίσω του ο Φιντέλ
Ενα οδοιπορικό, ημέρα προς ημέρα, και εικόνα προς εικόνα, από την καθημερινότητα των Κουβανών όπως την κατέγραψε ο συνεργάτης του Protagon που επισκέφθηκε το νησί τις ημέρες της κηδείας του Κάστρο.

Έφθασα στην Αβάνα το βράδυ της 1ης Δεκεμβρίου, ημέρα Πέμπτη. Στο αεροδρόμιο με περίμενε μια Chevrolet του ’50, ο Χόρχε ο οδηγός και ο Μανόλο ο “ξεναγός” μου. Ένας Κουβανός γύρω στα 55 με άψογα ελληνικά καθώς έμεινε στην Ελλάδα για πάνω από 10 χρόνια παντρεμένος με ελληνίδα.  Στην Αβάνα νοικιάζει ένα δωμάτιο σε τουρίστες κι από κει εισπράττει ένα ποσό της τάξης των 400 ευρώ μηνιαίως. Βέβαια, δεν έμεινε εκεί καθώς αποφάσισε να ικανοποιήσει και άλλες ανάγκες του τουρίστα όπως τροφή, διασκέδαση, μετακίνηση κλπ, στέλνοντάς τον στους κατάλληλους ανθρώπους. Το κέρδος του; Προμήθεια. «Έτσι δουλεύει το σύστημα εδώ». Άρχισα τις απανωτές ερωτήσεις μέσα στο ταξί: «Πόσο κοστίζει το ταξί; Πόσο το φαγητό; Πόσοι κάνουν αυτό που κάνεις εσύ;». «Βιάζεσαι, όλα θα τα μάθεις σιγά σιγά… Ξέρω ότι είσαι δημοσιογράφος, πες μου όμως τον ακριβή λόγο της επίσκεψής σου εδώ. Κάτι μου είπε ο Παύλος για “κοινωνική ξενάγηση”. Τι είναι αυτό;»

Ο Παύλος, φίλος ναυτικός από την Αθήνα, με σύστησε στον Μανόλο. Ήθελα έναν “ξεναγό” (όλοι οι ξεναγοί στην Κούβα είναι κρατικοί υπάλληλοι) να με πάει εκεί που δεν πάνε τους τουρίστες και, κυρίως, έναν άνθρωπο να με φέρει σε επαφή με ντόπιους. Να μιλήσω μαζί τους, να ρωτήσω, να μάθω. «Αυτά θέλω Μανόλο, να σηκώσω την πέτρα να δω τι βρίσκεται από κάτω» του είπα μέσα στο ταξί καθ’ οδόν προς το ξενοδοχείο. Γύρισε πίσω και με κοίταξε σκεπτικός. «Άκου Δημήτρη, δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς θέλεις, αλλά εδώ είναι Κούβα και όχι Ελλάδα που σταματάς στον δρόμο ανθρώπους και τους ρωτάς αν τους αρέσει ο Τσίπρας. Εδώ αυτό δεν το ρωτάμε! Θέλω να είμαι ειλικρινής μαζί σου».

Ήταν η σειρά μου να μείνω σκεπτικός. Άρχισα μέσα μου να βρίζω τον Παύλο που μου σύστησε τον λάθος άνθρωπο. Ένιωθα οργή και απογοήτευση. Τόσες χιλιάδες μίλια ταξίδι τζάμπα; Αποκλείεται. Σε αυτές τις περιπτώσεις το “μάνιουλ” του ρεπορτάζ προτείνει μια λέξη: αποφόρτιση. «Εντάξει. ας τα αφήσουμε αυτά. Νιώθω ζαλισμένος από το ταξίδι. Κερνάω ποτό στο ξενοδοχείο. Φτάνουμε;». «Ωραία ιδέα. Σε δέκα λεπτά. Άλλωστε πρέπει να αργήσεις να κοιμηθείς για να προσαρμοστείς στη νέα ζώνη ώρας».

Σταματάμε σε ένα φανάρι. Ο Χόρχε μιλάει στον Μανόλο. Στο πεζοδρόμιο του αντίθετου ρεύματος, πάνω σε μια πιάτσα ταξί, τρεις αστυνομικοί βάζουν σε ένα περιπολικό δυο κοπέλες. Ανάβει το φανάρι, φεύγουμε. «Τι έγινε;» ρωτάω. «Τις συνέλαβαν, αλλά δεν ξέρουμε γιατί. Αν είναι κάποιος γνωστός ταξιτζής του Χόρχε στην πιάτσα θα μάθουμε αύριο». «Ναι, θέλω να μάθουμε!». Κούνησε το κεφάλι του χαμογελώντας.

Ήταν περίπου οκτώ το βράδυ όταν φτάσαμε στο ξενοδοχείο. Άφησα τα πράγματα και ανεβήκαμε στο roof garden του ξενοδοχείου. «Πιες ένα ρούμι να ζαλιστείς να πέσεις ξερός». «Ωραία θα πιω ένα Havana Club». «Άστο αυτό, είναι για τους τουρίστες, εσύ δεν είσαι είπαμε» (γέλια). Γύρισε στο γκαρσόνι και παρήγγειλε μόνος του. «Legendario Elixir oscuro». «Εσύ ξέρεις».

Σηκώθηκα από τη θέση μου και κοίταξα την πόλη από ψηλά. Ωραία εικόνα! αλλά η μηχανή ήταν στη βαλίτσα. Τράβηξα με το κινητό. Αυτή ήταν η πρώτη φωτογραφία. Έλεγε άραγε την αλήθεια;
[...]

http://www.protagon.gr/themata/apostoli-stin-kouva_test-44341306817

Αποσυνδεδεμένος PAS and stale bread

• Sr. Member
    • Προφίλ
« Απάντηση #93 στις: Σαβ 24 Μάρ 2018 18:07 »
  Η βοήθεια της Κούβας στην Αφρική από τα πρώτα χρόνια του Κάστρο, με τον Τσε απεσταλμένο σε ταξίδια στην μαύρη ήπειρο και στρατιωτική βοήθεια (Κουβανοί αντάρτες-εξοπλισμός) σε Αλγερία και Κονγκό που μάχονται για την ανεξαρτησία τους. Και μετά εποχής Τσε σε Αιθιοπία, Μοζαμβίκη, Γουινέας-Μπισάου και Ανγκόλα.   

http://kal.org.gr/2017/11/07/t%CF%83%CE%B5-%CE%BA%CE%BF%CF%8D%CE%B2%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%AF-%CE%B1%CE%B3%CF%8E%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%84/

Το μεγαλύτερο όνειρο-επιθυμία του Τσε ήταν το ανέφικτο. Η ένωση της ελεύθερης λατινικής Αμερικής με την ελεύθερη Αφρική.

Η ανωμαλία της ζωής. Στα 2 πλουσιότερα γεωγραφικά κομμάτια της υφηλίου νότια Αμερική- Αφρική τα παιδάκια να ζουν σε άθλιες συνθήκες στην πρώτη και στην δεύτερη να πεθαίνουν από ασιτία και από χίλιες δυο αρρώστιες. Και όλο αυτόν τον πλούτο (πετρέλαια-ορυκτά-καλλιέργειες κ.α.) να τον εκμεταλλεύονται κάποιοι άλλοι ξένοι που έχουν ήδη στην κατοχή τους ότι άλλο υπάρχει.