Τελευταία μηνύματα

Σελίδες: 1 ... 8 9 [10]
91
Πρωτάθλημα - Κύπελλο 2018-2019 / Απ: ΠΑΣ Γιάννινα - Αρης
« Τελευταίο μήνυμα από vourbiani στις Δευ 17 Σεπ 2018 16:37  »
Νομιζω οτι ο ΧΒ δεν θα θελει να εκτεθει παλι στο θεμα των εισητηριων...
Περισυ λογω παοκ αρκετοι απο τους εναπομειναντες εκοψαν το γηπεδο με αυτο που δημιουργθηκε.
Εκτιμω οτι θα υπαρξει προνοια και θα προστατευτει ο φιλαθλος κοσμος της ομαδας.
Λογικα η viva δεν θα ανοιξει σε αυτο το ματς και εισητηρια δε θα δωθουν επισημα κλπ.
Απο εκει και περα αρειανοι θα υπαρχουν (λογω φοιτητων μπορει να παρουν εισητηρια απο εκδοτηρια).
Θα πρεπει να βοηθησει και η αστυνομια σε ολο αυτο περνωντας και αυτη τα μετρα της αλλα και εμεις οι οπαδοι, γεμιζοντας το γηπεδο....

92
Ο Κάστρο είναι το ίσως το μόνο χαφ μας που βλέπει γήπεδο τόσο καλά.
Έχει σωστή αντίληψη του χώρου και ξέρει κάθε φορά πού πρέπει να βρίσκεται και όταν χρειάζεται να βγάλει την μπάλα μπροστά, το κάνει όπως πρέπει. Επιπλέον έχει εξαιρετική μακρινή μπαλιά στα πλάγια μπακ όταν αυτό απαιτείται από την ανάπτυξη της ομάδας.
Δυστυχώς για τον ίδιο όμως, έχει μπροστά του δύο χαφ που δεν ξέρουν τι σημαίνει άμυνα, οπότε αναγκάζεται να τρέχει για 3 και να εκτίθεται εις τριπλούν. Επίσης έχει πίσω του τους τρέχοντες αμυντικούς της ομάδας, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Νομίζω ότι στην πραγματικότητα αν είχε πίσω του ένα καθαρόαιμο αμυντικό χαφ, θα αναδεικνυόταν το παιχνίδι του ακόμα περισσότερο, στην παρούσα φάση δυστυχώς όμως δεν το βλέπω και τόσο πιθανό.

Επίσης κάπου διάβασα πιο πάνω κάτι απίθανο του στυλ να μην κρατάει ο Νικολιάς την μπάλα γιατί θα φάει καμιά κλωτσιά και θα μείνει εκτός. Κάνοντας μια απλή αναλογία, μπορεί κανείς να πει ότι ένας φούρναρης δεν πρέπει να ετοιμάζει τόσο πολύ ζυμάρι για ψωμί καθημερινά, γιατί μπορεί να του χαλάσει ο φούρνος και να μην τα ψήσει καλά τα καρβέλια.
Αυτό είναι το καλό στοιχείο του Νικολιά, αυτό εκμεταλλεύεται και παίζει έτσι και μας φαίνεται καλός. Αν γινόταν κάτι διαφορετικό, μπορεί να περνούσε αδιάφορος.
93
Δεν εννοώ ότι δεν βρίσκω κάτι θετικό.
Αναρωτιέμαι, τι θετικό βρίσκουν όσοι τον κατατάσσουν στους πολυτιμότερους.
Ο παίκτης δεν μπορεί να βγάλει μια μπαλιά στα 5 μέτρα.
Ναι, πιέζει, όντως τρέχει αρκετά, αλλά δεν πατάει καλά με τη μπάλα στα πόδια.
Και είναι επιπόλαιος.
Στα όσα έχω δει ως τώρα.
Φίλε Γιώργη νομίζω ότι ο κάστρο δεν παίζει ως κεντρικό χαφ όπως γράφεις αλλά ως αμυντικό χαφ.
Η δουλειά του λοιπόν είναι να τρέχει πολλά χιλιόμετρα, να μαρκάρει και να κόβει κυρίως κι από εκεί και πέρα να βγάζει τη μπάλα σωστά μπροστά.
Γενικά είναι δυνατός με πολλά πνευμόνια και μαρκάρει αρκετά. Αν τα έκανε όλα τέλεια θα έκανε κάτι εκατομμύρια και δε θα έπαιζε σε εμάς.
Ο Γιάκος που αναφέρεις είναι τελείως διαφορετικός παίχτης και δεν κάνει γι αυτή τη θέση.
Η θέση που μιλάμε είναι αυτή που έπαιζε ο γαρουφαλιάς πέρυσι.
Νομίζω το λες ότι είναι αναβάθμιση.
94
Πρωτάθλημα - Κύπελλο 2018-2019 / Απ: ΠΑΣ Γιάννινα - Αρης
« Τελευταίο μήνυμα από gecks στις Δευ 17 Σεπ 2018 15:37  »
To παιχνίδι θα γίνει στο Ζωσιμάδες, δεν υπάρχει διαφορετικό ενδεχόμενο.

Μακάρι να έρθουν Αρειανοί, δεν τίθεται κάποιου είδους δίλημμα.
95
Δεν εννοώ ότι δεν βρίσκω κάτι θετικό.
Αναρωτιέμαι, τι θετικό βρίσκουν όσοι τον κατατάσσουν στους πολυτιμότερους.
Ο παίκτης δεν μπορεί να βγάλει μια μπαλιά στα 5 μέτρα.
Ναι, πιέζει, όντως τρέχει αρκετά, αλλά δεν πατάει καλά με τη μπάλα στα πόδια.
Και είναι επιπόλαιος.
Στα όσα έχω δει ως τώρα.
96
ΠΑΣ για καμιά μεταγραφή? / Απ: JEAN-BAPTISTE LÉO
« Τελευταίο μήνυμα από PAS-o-media στις Δευ 17 Σεπ 2018 14:59  »
Οι αποδοχές και οι «προξενητές» του Ζαν Μπατίστ Λεό (αντι – Κόντε) στον ΠΑΣ Γιάννινα

https://www.sdna.gr/podosfairo/superleague/article/513573/oi-apodoxes-kai-oi-proksenites-toy-zan-mpatist-leo-anti-konte

Ποιος Πέδρο Κόντε; Ο Ζαν Μπατίστ Λεό βάλθηκε να «ξορκίσει» στο πιτς φιτίλι το…φάντασμα του άλλοτε πρώτου σκόρερ του ΠΑΣ Γιάννινα και το SDNA, γράφει όσα δεν ξέρετε για το νέο «πουλέν» της επιθετικής γραμμής των Ηπειρωτών.

Ο 22χρονος επιθετικός μετέτρεψε σε “one man show” το ραντεβού του ΠΑΣ Γιάννινα με τον Απόλλωνα Σμύρνης το απόγευμα του Σαββάτου (15/9).

Κι αν συνεχίσει να βγάζει στο χορτάρι όσα έβγαλε (ένα γκολ και μία ασίστ) στη Ριζούπολη, ε τότε το σίγουρο είναι πως οι φίλοι του «Άγιαξ της Ηπείρου» θα ξεχάσουν πολύ γρήγορα τον άλλοτε ηγέτη Πέδρο Κόντε της αγαπημένης τους ομάδας.

Το «αγροτικό» στα Χανιά

Ο Ζαν Μπατίστ Λεό δεν έπεσε ως κομήτης στα ελληνικά γήπεδα. Συστήθηκε στο εγχώριο ποδοσφαιρικό κοινό την περασμένη σεζόν μέσω της θητείας του στον ΑΟΧ / Κισσαμικό.

Τον ένα χρόνο της παρουσίας του στην κρητική ομάδα, έγραψε στο κοντέρ 29 συμμετοχές και 8 γκολ.

Κι ενώ πέρυσι έπαιζε υπό τις οδηγίες του κόουτς Γιώργου Πετράκη, γιου του τεχνικού του ΠΑΣ Γιάννη Πετράκη, φέτος βρέθηκε στην ομάδα του πατέρα της φαμίλιας των Πετράκηδων.

Συμβαίνουν κι αυτά στον όμορφο και απρόβλεπτο κόσμο του ποδοσφαίρου.

Παρεμπιπτόντως, στον ΑΟΧ/Κισσαμικό ο Γάλλος ποδοσφαιριστής υπέγραψε λίγες ώρες πριν από το φινάλε των μεταγραφών για τους ελεύθερους παίκτες τον Σεπτέμβρη του 2017 και με φιξ αποδοχές 15 χιλιάρικα συν 5 χιλιάρικα υπό τη μορφή μπόνους.

Τα 4,2 δευτερόλεπτα και οι σουπερλιγκάτες «σειρήνες»

Με το «καλημέρα» της θητείας του στα Χανιά, οι σύντεκνοι άρχισαν να καταλαβαίνουν πως έβγαλαν…λαβράκι.

Εκτός από την υψηλή τεχνική κατάρτιση και τις εξαιρετικές εκτελεστικές αρετές, στην Κρήτη έτριβαν τα μάτια τους με την τρομερή ταχύτητά του.

Τα μόλις 4,2 δευτερόλεπτα στα 40 μέτρα, αν μη τι άλλο είναι μια επίδοση που δεν συναντάς εύκολα σε ποδοσφαιριστή ο οποίος βγάζει τον άρτο τον επιούσιο στα ελληνικά γήπεδα. Σωστά; Σωστά.

Το καλοκαίρι κι έπειτα από την λήξη της συνεργασίας του με τον ΑΟΧ / Κισσαμικό, υπήρξαν σουπερλιγκάτες ομάδες (ΠΑΣ Γιάννινα, Πανιώνιος, Ατρόμητος) που εκδήλωσαν έμπρακτο ενδιαφέρον για την απόκτησή του Λεό Μπατίστ, ενώ έπαιξαν κάποιες ματιές και από Πειραιά μεριά (βλ. Ολυμπιακός).

Εν τέλει, ο ΠΑΣ Γιάννινα έδειξε πως διέθετε το “know how” προκειμένου να προσθέσει τον Γάλλο επιθετικό για τα επόμενα τρία χρόνια στο ρόστερ του, με συνολικές αποδοχές ύψους 130.000 ευρώ.

Οι «προξενητές» του deal με τον ΠΑΣ

Κι επειδή πίσω από κάθε μεταγραφικό deal παίζει…μπάλα πάντα κι ένας μάνατζερ (ενίοτε και περισσότεροι) σημειώστε κι αυτό:

ο μάνατζερ Νίκος Βαγιωνάκης μαζί με τον συνεργάτη του, άλλοτε ποδοσφαιριστή της Ξάνθης και της ΑΕΚ και νυν agent Αντώνη Ρίκκα (διακρίνονται στη φωτογραφία με τον ποδοσφαιριστή και τον μεγαλομέτοχο του ΠΑΣ Γιώργο Χριστοβασίλη) ήταν τα δύο πρόσωπα που «έτρεξαν» την υπόθεση της μεταγραφής του Μπατίστ στην ομάδα των Ιωαννίνων.

Παρεμπιπτόντως, το ίδιο μανατζερικό δίδυμο έστειλε τον 25χρονο Αργεντινό αμυντικό μέσο Μιγκέλ Μεγιάδο στον ΟΦΗ το φετινό καλοκαίρι, ενώ ο agent Ρίκκα είχε συμμετοχή στην μεταγραφή του Γιώργου Κουτρουμπή στην Σταντάρ Λιέγης τον περασμένο Φεβρουάριο.

97
Σ' αυτή τη φάση δεν μπορώ να γράψω αναλυτικά.
Είχα γράψει για το ανέκδοτο με τα δύο στόπερ αντί για τρία, είχα γράψει για το 3-5-2 , χαίρομαι που κατάλαβε κι ο Πετράκης τα λάθη του και πήραμε ένα απαραίτητο τρίποντο.

Ένα πράγμα θέλω μόνο να καταθέσω και θα ήθελα να σας ακούσω:
Ειμαι ανακουφισμένος με την κάρτα που πήρε ο Κάστρο. Χαίρομαι που δεν θα παίξει με τον Άρη.
Το παιδί είναι ανέτοιμο, εγκεφαλικά και δεν πατάει πουθενά.
Απορώ τι του βρίσκεται θετικό στο παιχνίδι του.
Δεν δημιουργεί, κάνει λάθη αβίαστα, δεν ηρεμεί την ομάδα, δεν κάνει τίποτα απ' όσα πρέπει να κάνει ένα σύγχρονο κεντρικό χαφ.
Και η κάρτα που πήρε για χειρολαβή είναι απαράδεκτη.

Τώρα που τακτοποιήθηκε ο Λίλα, καιρός να δούμε και τον Σιωντη, ο οποίος πιστεύω ότι θα είναι πιο έτοιμος να ανταπεξέλθει στα καθήκοντά της θέσης.
Για μένα, στη θέση αυτή πρέπει να παίζει ο Γιακος, ειδικά εντός έδρας.
Αλλα αυτό είναι άλλη κουβέντα.
Να μου πείτε θέλω τι βρίσκεται στον Κάστρο.

Και να ξεκαθαρίσω ότι επιφυλάσσομαι να τον δω και μέσα απ' την κερκίδα, γιατί παραδέχομαι ότι απ' την τηλεόραση μόνο, δεν μπορώ να έχω πλήρη εικόνα.

Γιώργη μου κάνει εντύπωση που δε βρίσκεις κάτι θετικό στον Κάστρο.
Μπορεί να μη δημιουργεί και να κάνει και κάποια λαθάκια (ποιος δεν κάνει άλλωστε), όμως φαίνεται να έχει τα περισσότερα τρεξίματα στην ομάδα, πιέζει αφόρητα τους αντιπάλους και τους κλέβει μπάλες πολλές φορές. Εγώ από την άλλη αναρωτιέμαι, τώρα που θα λείψει ποιος θα παίξει κόφτης;
Θα μου πεις ο Σιόντης. ΟΚ, αλλά δεν τον έχουμε δει και δεν ξέρουμε σε τι κατάσταση είναι.
98
Ο Λεό μέχρι που έβαλε το γκολ δεν έδειχνε ότι έχει τέτοια κλάση. Του έκατσε η κόντρα, αλλά τελείωσε υποδειγματικά τη φάση.
https://webtv.ert.gr/athlitika/athlitikoi-agwnes/football/apollon-smyrnis-pas-giannina-1-2-highlights/
Πριν το πρώτο μας γκολ, δες μια φάση που κάναμε (μετά το 00:54 από τον παραπάνω σύνδεσμο). Είναι ο Μυστακίδης που κάνει σουτ από πλάγια θέση στα δεξιά και αποκρούει διώχνοντας ο τερματοφύλακας. Κοίτα τι κοντρόλ κάνει με την αριστερή μεριά του στήθους ώστε να σουτάρει δυνατά αμέσως μετά (αν και διαλέγει λάθος γωνία). Και αντανακλαστικά και κλάση δείχνει αυτή η φάση.

Προσωπικά αυτή η φάση δε μου δείχνει κλάση. Το σχόλιο το έγραψα γιατί μέχρι τότε προσπαθούσε να περάσει τη μπάλα μπροστά και δεν του έβγαινε ούτε μία τρίπλα. Τον έκοβαν συνέχεια οι αμυντικοί του Απόλλωνα. Ακόμα και σε αυτή τη φάση που λες, ο αμυντικός πριν τον είχε κόψει.
99
Πρωτάθλημα - Κύπελλο 2018-2019 / Απ: MVP ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ
« Τελευταίο μήνυμα από Pablo Pascobar στις Δευ 17 Σεπ 2018 14:31  »
Kι αν έχωναν τα πάρε-βάλε οι Μυστ, Βιδάλ, 3 οι ασίστ παρακαλώ.
100
Πρωτάθλημα - Κύπελλο 2018-2019 / Απ: MVP ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ
« Τελευταίο μήνυμα από pastakis στις Δευ 17 Σεπ 2018 14:19  »
Λεό και Νικολιάς οι κορυφαίοι. Θα δώσω την ψήφο στο Λεό για τη μαγική ασίστ στο Νικολιά.
Και για μενα αυτοι οι κορυφαιοι αλλα η ψηφος μου θα παει στον Νικολια,αφου καταφερε σε μια εμφανιση να σβησει το 0 γκολ και 0 ασιστ με τα χρωματα του ΠΑΣ.
Σελίδες: 1 ... 8 9 [10]