About PAS > ΕΙΔΗΣΕΙΣ - ΝΕΑ - ΑΠΟΨΕΙΣ για τον ΠΑΣ (και μόνο)

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ

<< < (3/31) > >>

Αντώνς:
Μενδρινός: «Πρόκριση-ώθηση ενόψει ΑΕΚ»

«Ψυχολογική ένεση» χαρακτήρισε την πρόκριση του ΠΑΣ Γιάννινα επί του Ατρομήτου, στο Κύπελλο Ελλάδας, ο «χρυσός» σκόρερ του Άγιαξ της Ηπείρου, Κώστας Μενδρινός. Με δηλώσεις του στον ΝovaΣΠΟΡ FM 94.6, ο μέσος των Γιαννιωτών τόνισε μεταξύ άλλων: «Πρωταρχικός στόχος μας είναι η παραμονή», «...πάμε έτσι και με την ΑΕΚ την Κυριακή», ενώ όσον αφορά την πρώην ομάδα του, τον Ολυμπιακό, είπε: «Είναι πάρα πολύ δύσκολο να αλλάξει η κατάσταση, αλλά ο Ολυμπιακός είναι... Ολυμπιακός».

Για τη χθεσινή νίκη-πρόκριση, ο Μενδρινός δήλωσε: «Ο Ατρόμητος είναι μία ομάδα που έχει φορμαριστεί πολύ τον τελευταίο καιρό, αλλά τα καταφέραμε και συνεχίζουμε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Προσπαθήσαμε πάρα πολύ. Δείξαμε διάθεση και ότι θέλαμε περισσότερο το αποτέλεσμα, τη νίκη. Ξέρουμε ότι τα παιχνίδια σ’ αυτή τη φάση ήταν νοκ άουτ. Οπότε, όποιος έβαζε το γκολ θα ήταν πολύ δύσκολο να απαντήσει ο αντίπαλός του. Πρωταρχικός στόχος μας είναι η παραμονή. Βλέποντας, όμως, την ιστορία του Κυπέλλου και τις ομάδες που έχουν μείνει στον θεσμό, γιατί να μην πάμε και παραπάνω… Από τη στιγμή που περάσαμε, η καλή πορεία στο Κύπελλο αποτελεί στόχο μας».

Για το πόσο θα βοηθήσει αυτή η επιτυχία την ομάδα του, ο μέσος του ΠΑΣ είπε: «Αυτή την ''ψυχολογική ένεση'' που πήραμε στο χθεσινό ματς να τη βγάλουμε και με την ΑΕΚ», ενώ όσον αφορά τον επόμενο μήνα, και το αν θα κρίνει πολλά στην ουρά της βαθμολογίας, σημείωσε: «Ναι, είναι ο πιο καθαριστικός, γιατί αν πάρουμε κάποιους βαθμούς θα μπορούμε να μπαίνουμε στο γήπεδο χωρίς να είναι μπλοκαρισμένα τα πόδια μας».

Για τον Νίκο Αναστόπουλο επισήμανε: «Είναι αυτός που έρχεται να δώσει το κάτι παραπάνω. Έρχεται με πολύ μεγάλη διάθεση».

Τέλος, για την εξέλιξη στην κορυφή της βαθμολογίας και το αν και κατά πόσον μπορεί ο Ολυμπιακός, μετά τη νέα αλλαγή της τεχνικής ηγεσίας του, να διεκδικήσει το πρωτάθλημα, ο Κώστας Μενδρινός σχολίασε: «Είναι πάρα πολύ δύσκολο να αλλάξει η κατάσταση. Ο Παναθηναϊκός είναι πάρα πολύ μπροστά στη βαθμολογία. Αλλά ο Ολυμπιακός είναι... Ολυμπιακός. Είναι μεγάλη ομάδα και θα παλέψει πάνω απ’ όλα για τους φιλάθλους της. Νομίζω, όμως, ότι θα είναι πάρα πολύ δύσκολο το έργο του».

πηγή: www.sport-fm.gr

Αντώνς:
Ντάσιος: «Μπορούμε θετικό αποτέλεσμα με ΑΕΚ»

Την πίστη πως ο ΠΑΣ Γιάννινα μπορεί να αποσπάσει ένα θετικό αποτέλεσμα στο ΟΑΚΑ κόντρα στην ΑΕΚ για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ, εξέφρασε ο Γιώργος Ντάσιος στην επίσημη ιστοσελίδα της ομάδας. Ακόμη, ο έμπειρος αμυντικός έθεσε ως στόχο της ομάδας του την παραμονή στην κατηγορία, ενώ χαρακτήρισε ως ψυχολογική τόνωση την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Hellas On Line.

Αναλυτικά, η δήλωσή του: «Σίγουρα ήταν μια ψυχολογική τόνωση για όλους μας η πρόκριση στους "8" του Κυπέλλου ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος. Το ευχάριστο είναι ότι η πρόκριση μας συνοδεύτηκε και από καλή εμφάνιση. Φυσικά πρωταρχικός μας στόχος είναι η παραμονή στους μεγάλους του Ελληνικού ποδοσφαίρου, ο δρόμος είναι μακρύς και δεν έχει χαθεί ακόμη τίποτα. Για να είναι όμως ο στόχος της παραμονής εφικτός, θα πρέπει να είμαστε όλοι ενωμένοι. Ακολουθεί ένα εκτός έδρας παιχνίδι με την ΑΕΚ στο Ο.Α.Κ.Α. εξαιρετικά δύσκολο, αλλά εάν εμφανιστούμε όπως στα ματς με ΑΡΗ και ΑΤΡΟΜΗΤΟ και έχοντας ως σύμμαχο και την ποδοσφαιρική τύχη, μπορούμε να αποσπάσουμε ένα θετικό αποτέλεσμα».

πηγή: www.sport-fm.gr

microsurfer:
Στέλιος Μαρκάκης
Goalnews
22/1/2010

--- Παράθεση ---
Ποινή «χάδι» για ΠΑΣ και Αρη!

Ναι. Φυσικά και γνωρίζω ότι ο ΚΑΠ θεωρεί «εκτεταμένα επεισόδια» αυτά που οδηγούν σε καθυστέρηση ή διακοπή αγώνα και όχι αυτά στα οποία συμμετέχουν πολλοί.

Γνωρίζω επίσης και ότι, την πρώτη φορά που συντρέχει σχετικός λόγος, η μία αγωνιστική κεκλεισμένων των θυρών είναι η ανώτερη ποινή που προβλέπεται για μη υπότροπη ομάδα. Εξακολουθώ και απορώ, όμως: με βάση το γεγονός ότι, διαπιστωμένα, στον ΠΑΣ (και συνήθως μόνο στον ΠΑΣ) εφαρμόζονται πάντοτε στην πλήρη αυστηρότητά τους όλοι οι νόμοι του νεοελληνικού κράτους, πώς και δεν βρέθηκε ένα «παραθυράκι», μια αφορμή για να τιμωρηθεί με πέντε, έξι αγωνιστικές;

Θέλω να πω: ούτως ή άλλως παράλογο είναι, είτε μπαίνει ένας στο γήπεδο (βλέπε Ηρακλής-Αρης με το χαστούκι στον Σηφάκη) είτε μια δεκαπενταριά (βλέπε ΠΑΣ-Αρης, με τον έναν κουφιοκέφαλο που πήγε να πάρει ένα πανό και τους υπόλοιπους που δεν άντεξαν και πήραν μέρος στη μανούρα) είτε εκατό, διακόσιοι, πεντακόσιοι, η «ταρίφα» να είναι ίδια ·και μάλιστα, ακόμη και στα χρηματικά πρόστιμα (!). Χάθηκε ο κόσμος, λοιπόν, να αντιμετωπιστούν λίγο πιο παράλογα τα Γιάννινα και να φάνε μια δυο ·τρεις- αγωνιστικές παραπάνω; Ε;

Δεν καταλαβαίνουν στη Super League ότι μετά και την αλλαγή προπονητή υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να παραμείνει στην κατηγορία αυτό το «παλιόπαιδο» ο ΠΑΣ; Δεν σκοπεύουν να κάνουν κάτι γι’ αυτό;

Επιτρέπεται να ανήκει στη Super League μια ομάδα που τόσο πολύ «χαλάει την πιάτσα»; Που δεν ψάχνει «άκρες», αλλά κοιτάζει να παίξει όση μπάλα μπορεί, που έχει ένα σωρό Ελληνες παίκτες, αντί να τζιράρει κι αυτή στο ανούσιο «σκλαβοπάζαρο» των μανατζαραίων, που έχει το γήπεδό της πάντα γεμάτο, που, ακόμη και πριν απ’ το επίμαχο ματς, οι φίλαθλοί της κυκλοφορούσαν στα Γιάννινα παρέα με τους φίλους του Αρη και έπιναν μαζί καφέ;

Ντροπή δεν είναι όλα αυτά; Ντροπή, λέω εγώ. (Και τώρα που το καλοσκέφτομαι, ντροπή που μόνο μία αγωνιστική και 70.000 έφαγε και ο Αρης. Αλλο «παλιόπαιδο» που εδώ και μερικά χρόνια χαλάει την πιάτσα κι αυτό, άλλωστε)
--- Τέλος παράθεσης ---

spyros_porsche:
«Ήταν δύσκολο το παιχνίδι με τον Λεβαδειακό, επειδή έπρεπε να πάρουμε πάση θυσία τη νίκη. Στόχος μας ήταν αυτό το αποτέλεσμα. Το γκολ του Ορφανού ήταν πολύ καλό», δήλωσε αρχικά ο 24χρονος μέσος και αναφέρθηκε στην προσαρμογή του στην κρητική ομάδα:

«Είναι ακόμα αρχή, τα παιδιά με βοήθησαν και αυτό σε κάνει να νιώθεις πιο άνετα. Από τη στιγμή που κερδίσαμε χθες και νικήσουμε τον Πανθρακικό έχουμε ξεφύγει από τη ζώνη του υποβιβασμού. Στη συνέχεια θα δούμε αν μπορούμε να κάνουμε κάτι καλύτερο. Υπάρχουν οι ξένοι που δίνουν ποιότητα στην ομάδα, αλλά και οι Έλληνες παίζουν καλό ποδόσφαιρο».

Ερωτηθείς για το αν θα ήθελε να παραμείνει στον Εργοτέλη, στον οποίο έχει παραχωρηθεί με τη μορφή δανεισμού από τον ΠΑΟΚ, απάντησε: «Δεν μπορώ να πω από τώρα τι θα αποφασίσω να κάνω το καλοκαίρι. Στόχος μου είναι να μείνω στον ΠΑΟΚ».

Κληθείς να σχολιάσει το ντέρμπι του ΠΑΟΚ με τον Ολυμπιακό στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» υπογράμμισε: «Αυτή τη στιγμή η ομάδα είναι πολύ ανεβασμένη. Είναι πλήρης σε όλες τις γραμμές και τα πάει πολύ καλά. Το σημαντικότερο είναι ότι δεν δέχεται γκολ. Όταν δεν δέχεσαι γκολ και σκοράρει είναι κάτι καλό. Πιστεύω ότι ο ΠΑΟΚ έχει τη δυνατότητα να κερδίσει τον Ολυμπιακό».

Καταλήγοντας, ο Μπαλάφας μίλησε για τον ΠΑΣ Γιάννινα, στον οποίο αγωνίστηκε στο πρώτο μέρος της σεζόν: «Ο ΠΑΣ έχει καλούς παίκτες, αλλά η ομάδα χρειάζεται να πάρει βαθμούς για να παραμείνει στην κατηγορία. Το άγχος πιέζει τους παίκτες και δεν είναι καλό. Μακάρι τα παιδιά να κερδίσουν τη Λάρισα την επόμενη αγωνιστική. Πρέπει να νικήσουν οπωσδήποτε σε αυτό το παιχνίδι. Είναι αρνητικό το γεγονός ότι τα παιδιά θα παίξουν χωρίς τον κόσμο τους. Έχω καλούς φίλους στα Γιάννενα και εκείνο που θέλω είναι να σωθεί όσο πιο γρήγορα γίνεται».

www.sport-fm.gr

pastakis:
 Μία απολαυστική συνέντευξη παραχώρησε στους σπουδαστές του Κέντρου Αθλητικού Ρεπορτάζ ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος! Μεταξύ άλλων, τόνισε, αναφορικά με την Εθνική ομάδα, «δεν σταματώ να ονειρεύομαι…», χαρακτήρισε «φανταστική» την εμπειρία του καμπιονάτο, ενώ για το ότι χάθηκε ένα σημαντικό κομμάτι της σχέσης του με τον Σωκράτη Κόκκαλη, ανέφερε: «…σίγουρα έφταιγα κι εγώ», μην απορρίπτοντας, όμως, το ενδεχόμενο να επιστρέψει στην ομάδα της καρδιάς του.

«Το δύσκολο ήταν ότι με περιμένει η κόρη μου ...όχι το κρίσιμο ματς με τη Λάρισα», ήταν η πρώτη ατάκα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου, όταν οι σπουδαστές του Κέντρου Αθλητικού Ρεπορτάζ τον ευχαρίστησαν που δέχτηκε να τους μιλήσει, αν και την ερχόμενη αγωνιστική η ομάδα του, ο ΠΑΣ Γιάννινα, δίνει, ίσως, τον κρισιμότερο αγώνα της χρονιάς. Αμέσως, η ατμόσφαιρα έγινε πιο ζεστή.

Άλλωστε, το ότι ο Ελευθερόπουλος είναι ένας από τους πλέον προσιτούς ποδοσφαιριστές και ένας άνθρωπος που σε κερδίζει αμέσως με το χαμόγελό του, όλοι το γνώριζαν. Οπότε, οι ανερχόμενοι δημοσιογράφοι δεν δυσκολεύτηκαν να ξεκινήσουν τον καταιγισμό ερωτήσεων. Και ο «Μητσάρας» δεν άφησε κανέναν παραπονεμένο. Μίλησε για όλους και για όλα. Για τα πρώτα του βήματα στο ποδόσφαιρο, τον Ολυμπιακό, την ομάδα της καρδιάς του, όπως έχει πει επανειλημμένα, τη σχέση του με τον Σωκράτη Κόκκαλη, την Εθνική ομάδα, το πέρασμά του από την Ιταλία, τον ΠΑΣ και για τα όσα ακούστηκαν στο παρελθόν για τον χαρακτήρα του, τα οποία, όπως τόνισε: «Η ιστορία θα αποκαταστήσει».

«Δεν σταματώ να ονειρεύομαι»

Για το κεφάλαιο Εθνική ομάδα και για το αν τον έχει προσεγγίσει ο Ότο Ρεχάγκελ ενόψει Μουντιάλ, δήλωσε: «Κανείς δεν μπορεί να με κάνει να σταματήσω να ονειρεύομαι. Έχω ιστορία στην Εθνική. Είναι πολύ σημαντικό να φοράς τη φανέλα με το εθνόσημο. Δεν με έχει προσεγγίσει, όμως, ο Ότο Ρεχάγκελ».

«Είδα τι σημαίνει να θεωρείσαι …αδύναμος»

Ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος πήρε μία δύσκολη απόφαση το καλοκαίρι, αφού επέστρεψε στην Ελλάδα για χάρη του ΠΑΣ, κυρίως, όμως, όπως έχει τονίσει και στο παρελθόν, για την μεγάλη του αδυναμία, την κόρη του. «Είναι δύσκολο να συνηθίσεις. Οι συνθήκες στου Ρέντη ήταν ιδανικές, το ίδιο και στο καμπιονάτο. Πλέον, στον ΠΑΣ, είδα και τι σημαίνει ''αδύναμος''. Έχει ενδιαφέρον να βρίσκεσαι σ' αυτή τη θέση. Αλλιώς σου συμπεριφέρονται όταν είσαι σε μία μεγάλη ομάδα κι αλλιώς όταν είσαι σε μία ομάδα όπως ο ΠΑΣ», τόνισε αρχικά ο «Μητσάρας» και συνέχισε για τις εντυπώσεις του από την επιστροφή του στην Ελλάδα: «Δεν έχω μετανιώσει που ήρθα στα Γιάννενα. Έχω δεθεί με την ομάδα. Θέλω να σωθεί. Έχει πολύ κόσμο από πίσω της. Όλη η Ήπειρος ασχολείται με τον ΠΑΣ. Το κυριότερο είναι πως έχω πρόεδρο που τα κάνει όλα καθαρά, σωστά», σημείωσε, ενώ απατώντας σε ερώτηση για τον παράγοντα διαιτησία, είπε: «Σχέδιο εξόντωσης δεν νομίζω ότι υπάρχει, αλλά υπάρχει η λογική του να ευνοείται ο ισχυρός».

Όσον αφορά την επιλογή του να έρθει στον ΠΑΣ, σχολίασε: «Ο τρόπος προσέγγισης του κ. Παράσχου ήταν εξαιρετικός. Κι αυτό μετράει για μένα. Είμαι πάντα υπέρ των προπονητών. Είναι ένας απέναντι σε 30 κακομαθημένους. Γι’ αυτό και πιστεύω ακράδαντα ότι παραπάνω από 25 ποδοσφαιριστές δεν πρέπει να υπάρχουν σε μία ομάδα»!

Για τον νέο τεχνικό του ΠΑΣ, Νίκο Αναστόπουλο, σχολίασε: «Είναι αδικημένος. Στην Ελλάδα ασχολούνται με άλλα κομμάτια του και όχι με τις προπονητικές του δυνατότητες. Πάντως, πιστεύω πως κάποια στιγμή θα πραγματοποιήσει το όνειρό του και θα γίνει προπονητής του Ολυμπιακού. Είναι …πολύ Ολυμπιακός».

«Το χειρότερο στην Ελλάδα είναι η νοοτροπία, όχι οι εγκαταστάσεις»

Ο 34χρονος τερματοφύλακας αναφέρθηκε και στη νοοτροπία που επικρατεί στο ελληνικό ποδόσφαιρο: «Το χειρότερο απ' όλα είναι η νοοτροπία, όχι τα γήπεδα και οι εγκαταστάσεις. Ήταν πολύ δύσκολο να γυρίσω στην Ελλάδα. Δύσκολο και ως άνθρωπος. Άλλη φιλοσοφία, άλλος τρόπος ζωής. Συμφωνώ απόλυτα μ' αυτό που είχε ο Μέλμπεργκ. Ότι, δηλαδή, στην Ιταλία, ότι κάνεις στις προπονήσεις, βγαίνει και στο γήπεδο. Στην Ελλάδα, πώς να γίνει αυτό; Ο ρυθμός είναι τελείως διαφορετικός», τόνισε, ενώ σε ερώτηση για τους προέδρους που επεμβαίνουν στο έργο των προπονητών, είπε: «Ο χώρος του ποδοσφαίρου είναι μικρός και μαθαίνονται όλα. Ξέρουμε ότι πρόεδροι αρκετών ομάδων κάνουν κουμάντο σε προπονητές. Λένε ''θα βάλεις εκείνον ή τον άλλον'', πράγμα το οποίο είναι απαράδεκτο. Δεν υπάρχει παιδεία σε κάτι στην Ελλάδα για να υπάρχει και αθλητική. Όταν ένας επιθετικός στην Ελλάδα περάσει έναν αμυντικό είναι καλός. Όταν δεν τα καταφέρει, δεν θα πει κανένας ότι ο αμυντικός έκανε καλή ενέργεια, αλλά όλοι θα πουν ότι ο επιθετικός είναι κακός. Αυτό δεν ισχύει στην Ιταλία. Εκεί βλέπουν μόνο την καλή ενέργεια».

Με αφορμή την αλλαγή προπονητή στον ΠΑΣ, μάλιστα, δήλωσε: «Δεν αλλάζει μόνο ο προπονητής. Αλλάζει η φιλοσοφία, αλλάζουν όλα. Δεν είμαι υπέρ του να φεύγει ο προπονητής αμέσως, με το πρώτο ''στραβό'' αποτέλεσμα, αλλά στην Ελλάδα, η εύκολη λύση είναι να φύγει πρώτα ο προπονητής και μετά ο ...τερματοφύλακας».

«Στην Ιταλία άλλαξα σαν άνθρωπος»

Για την εμπειρία του στην Ιταλία, από το 2004 έως το 2009, δήλωσε: «Ήταν μια φανταστική εμπειρία. Άλλαξα πολύ σαν άνθρωπος. Ήθελα να πάω στην Ιταλία γιατί έχει την καλύτερη σχολή τερματοφυλάκων. Ήθελα να πάω για να βελτιωθώ, αλλά ποτέ δεν σταματάς να μαθαίνεις.

Εκεί κατάλαβα γιατί κάνω σωστά πράγματα και γιατί κάνω λάθη. Μπόρεσα να το εξηγήσω... Το να ξέρεις τι κάνεις σου δίνει μια αίσθηση ανωτερότητας. Οι τερματοφύλακες είναι ...περίεργοι. Είναι μοναχική η θέση. Πρέπει να έχεις γερό στομάχι. Έχω κάνει πολλές γκέλες, αλλά είναι όλα θέμα μυαλού. Δεν μιλάω με κανέναν πριν τον αγώνα. Κλείνω κινητό και δουλεύω με τις ανάσες μου, όπως ο Νικοπολίδης, αν έχετε δει. Δεν είχα κανένα πρόβλημα όταν ''έπνιγα'' γκολ. Προσπαθώ να είμαι συγκεντρωμένος σε όλο το παιχνίδια και ας δεχτώ γκολ. Για κάποιους είναι σημαντική η πρώτη απόκρουση, για εμένα όχι».

Για την καριέρα του στη γειτονική χώρα δε, είπε: «Στη Ρόμα θα μπορούσα να πάρω ευκαιρίες. Μακράν ο καλύτερος προπονητής στην Ευρώπη είναι ο Σπαλέτι, κι ας μην μου έδωσε ευκαιρίες. Πάντως, επειδή λειτουργώ κυρίως με το συναίσθημα, με τη Σιένα δέθηκα πολύ, λιγότερο με τη Ρόμα, σχεδόν καθόλου με τη Μίλαν –αν και ήταν συγκλονιστική η στιγμή που πήγα στο Μιλανέλο. Είναι ένα απίστευτο προπονητικό κέντρο. Έχουν ένα βουνό δικό τους για προετοιμασία. Αυτό ήταν το αποκορύφωμα στην καριέρα μου. Θυμάμαι ότι ο Κακά μου είχε κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση. Τον έβλεπες και νόμιζες πως είναι το παιδί που μαζεύει τα ρούχα. Τόσο ταπεινός και καλός άνθρωπος. Και τώρα, πρόλαβα να δεθώ και με τον ΠΑΣ».

Για την πιο άσχημη και την πιο ωραία στιγμή της καριέρας του, δήλωσε: «Έριξα πολύ κλάμα στον τελικό των Ελπίδων με την Ισπανία. Δέχτηκα ένα γελοίο γκολ. Εκείνη η ομάδα ήταν εκπληκτική. Η πιο ωραία στιγμή της καριέρας μου και η καλύτερη απόκρουση που έχω κάνει, ήταν η τριπλή με τη Γιουβέντους στο Τσάμπιονς Λιγκ».

Για το αν προτιμά τους προέδρους-τεχνοκράτες ή τους προέδρους-οπαδούς, είπε: «Μου αρέσει ο πρόεδρος-οπαδός και όχι τεχνοκράτης. Έχει άλλη χάρη να είσαι συναισθηματικά δεμένος με κάτι. Ας πούμε, ήθελα να έρθει ο Ντέμης στον Ολυμπιακό, αλλά μου άρεσε που είχε πει ότι θέλει να πάει στην ΑΕΚ. Μ' αρέσει που ο Καραγκούνης παίζει στην ομάδα της καρδιάς του», ενώ τόνισε χαρακτηριστικά, όταν ρωτήθηκε για το αν θα πήγαινε ποτέ στον Παναθηναϊκό: «Ο Παναθηναϊκός είναι κάπως ...βαρύς για μένα. Πάντα λειτουργούσα με το συναίσθημα, οπότε, μάλλον όχι».

Επιμέλεια: Νίκος Ράλλης
sportfm.gr

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση