Διάφορα > Ρε δεν ΠΑΣ καλα!

Περί DNA, καθαρότητας της φυλής και άλλων δαιμόνων...

(1/9) > >>

ΛΑΜΙΑ FANS:

--- Παράθεση από: tauri_7 στις Πεμ 11 Φεβ 2010 14:19 ---Επειδή στην Ελλάδα η έννοια της δημοκρατίας είναι πάρα πολύ παρεξηγημένη στις μέρες μας, ο χειρισμός τέτοιου είδους ζητημάτων απαιτεί μεγάλη προσοχή και κατανόηση απο όλες τις πλευρές και σαφώς δεν μπορεί να λυθεί μέσα σε ένα ποδοσφαιρικό - οπαδικό φόρουμ. Οι σύγχρονοι νεοέλληνες δημοκρατία εννοούν να τα βλέπουμε όλα ίσιωμα.Δεν υπάρχουν θρησκείες, δεν υπάρχουν σημαίες, δεν υπάρχουν εθνότητες, δεν υπάρχει πολιτισμός και κουλτούρα διαφορετική, δεν υπάρχει τίποτα. Να καταργηθούν όλα και να είμαστε (που είμαστε) ένα κράτος μπάτε σκύλοι αλλέστε όπου ο καθένας κάνει ότι θέλει.

Όποιος θέλει να ζήσει εδώ ευπρόσδεκτος, πάντα υπό προϋποθέσεις, αλλά θα σεβαστεί το ελληνικό κράτος και την κουλτούρα μας. Δεν θα προσαρμοστούμε εμείς στα δικά τους δεδομένα αλλά αυτοί στα δικά μας. Γιατί αυτοί που δήθεν κόπτονται για τα δικαιώματα των μεταναστών θέλουν να γίνουμε εμείς μετανάστες στην ίδια μας τη χώρα και να αλλάξουμε τα πάντα για να μην αισθάνονται αυτοί ως μειονότητα. Στο τέλος να φύγουμε κιόλας να μην πιάνουμε χώρο για να ζουν οι μετανάστες πιο άνετα γιατί σαν πολλοί γίναμε τελευταία.

Λοιπόν, το τόπικ δεν έχει θέση νομίζω στο φόρουμ το οποίο είναι ποδοσφαιρικό - οπαδικό επαναλαμβάνω και καλά θα ήταν να το κόβουμε σιγά σιγά.

--- Τέλος παράθεσης ---

Για πες μου λοιπον τον ορισμο της εννοιας του εθνους; Πως ξαι ποιτε συγκροτηθηκε και κατω απο ποιες συνθηκες; Με ιστορικα στοιχεια και αναλογες παραθεσεις και παραπομπες!

fon7:
ΛΑΜΙΑ FANS μια ερώτηση.Πως θα χαρακτήριζες, με ποια λέξη ή λέξεις, το ελληνικό στοιχείο που από αρχαιοτάτων χρόνων έχει κοινά στοιχεία την γλώσσα,την ιστορία,τα ήθη τα έθιμα,τις παρδόσεις,την θρησκεία;

ΛΑΜΙΑ FANS:
Κοιτα να δεις γλωσσα ναι εχουμε κοινη, θρησκεια οχι γιατι ειχανε δωδεκαθεο. Παραδοσεις, ηθη, εθιμα ουτε αποκριες εκαναν, ουτε πασχα, ουτε χριστουγεννα. Υπαρχουνε ομως παρολα αυτα καποια κοινα στοιχεια.

Για την ιστορια δεν το καταλαβα, γιατι μεσολαβησε η βυζαντινη αυτοκρατορια και 400 Οθωμανικης κατοχης αρα υπηρχε διακοπη και ασυνεχεια!

Για αιματολογικη συγγενεια δεν το συζηταω καθολου παιδομαζωματα, σφαγες και βιαμοι δεν γινοταν επι τουρκοκρατιας; Αυτα δεν μας μαθαιναν στο σχολειο;

Εσυ πως σχολιαζεις την αποψη του Σβορωνου οτι το 1780 ειχανε απομεινει απο ολες τις κακουχιες 1.500.000 εκατομυρια Ελληνες (απο σφαγες κλπ.); ή στο προηγουμενο ποστ μου τις αποψεις των Gellner, Smith (οχι του οικομολογου) και απο ελληνες του Αντωνη Λιακου (καθηγητης στο Πανεπιστημιο Αθηνων για το πως συγκροτηθηκανε τα εθνη; Παραπεμπουνε σε πηγες, σε ιστορικα στοιχεια, σε τεκμηρια, αμαπτυσουμε μια καποια θεωρια!

Καλα θα κανεις να μην την δεχθεις, δικαιωμα σου και μαγκια σου! Αλλα με αντεπειχηρηματα, με τεκμηρια, με στοιχεια οχι στο βροντο! Οχι με στυλ "οι συγχρονες νεοελληνες...θολοκουλτουρα...." κλπ. Δεν ειμαι αριστερος και συγνωμη που το επαναλαμβανω αλλα σε τετοιες αποψεις λειτουργουνε και αλλα πραγματα! Επηρεασμενος απο σπουδες κλπ. Δεν με ενοχλει η αντιθετη αποψη, δεν μου αρεσει ομως η αντιπαραθεση, για την αντιπαραθεση!

Να το πως διαφορετικα, απο π.χ. υδραυλικα δεν το κατεχω αν παω να φτιαξω μια βρυση ειναι σιγουρο οτι θα πλημμυρισει ολο το σπιτι. Αν παω σε εναν υδραυλικο που το κατεχει το αντικειμενο και του κανω υποδειξεις στην δουλεια του δεν θα ειμαι λαθος; Θα ειμαι!

Υ.Γ. Επειδη το θεμα μας ειναι αλλο και με δικια μου μεγαλη ευθυνη το ανοιξαμε θα προτεινα να επικεντρωθουμε για οπον θελει στο συγκεκριμενο ζητημα! 

fon7:
Στα γρήγορα.Θρησκεία πρώτα δωδεκάθεο και διάφορες γιορτές πανελλήνιες που είχαν.Μετά έγιναν χριστιανοί και ακολούθησαν αυτή την θρησκεία.Πως διακόπηκε η ιστοριά;Σταματήσαμε να υπάρχουμε;Επίσης τους καταλάβαμε πολιτισμικά.Το Βυζάντιο κατέληξε να είναι ελληνικό ως επί το πλείστον.Έχασε περιοχές που είχε και παρέμεινε στα Βαλκάνια και Μ Ασία που ήταν ελληνικές.Και φυσικά χρησιμοποιούσαν τα ελληνικά και σαν θρησκεία ορθόδοξοι χριστιανοί.Σαφώς υπήρξαν αιρέσεις και άλλες θρησκείες αλλά η κυρίαρχη ήταν αυτη η θρησκεία.Κακουχίες σαφώς περάσαμε.Αλλά μόνο εμείς περάσαμε;Μόνο οι έλληνες εξαφανίζονταν;Οι άλλοι μια χαρά ανέβαιναν πληθυσμιακά;Αν δεν κάνω λάθος περίπου 20 εκατομμύρια στην Μ Ασία, χάθηκαν έτσι;Όταν κατέβηκαν οι Σλάβοι ήταν τόσοι πολλοί που εξαφάνισαν το ελληνικό στοιχείο ή μήπως ενώθηκαν με αυτούς;Όταν ήρθαν οι τούρκοι και κατέλαβαν την Μ Ασία ήταν πολλοί λιγότεροι από τους έλληνες της Μ Ασίας.Λες να επιβλήθηκαν οι λίγοι στους πολλούς;Γι αυτό ίσως υπάρχουν σήμερα στην Τουρκία κρυπτοχριστιανοί  ή και ελληνικής καταγωγής.Υπάρχουν άτομα που ψάχνονται και βρίσκουν την γλώσσα τους (ναι, την ελληνική).Το είχα δει κάποτε σε κάποια εκπομπή στο μέγκα αν δεν κάνω λάθος.Ακόμα και στην νότια Ιταλία βρίσκεις ελληνες...Ιταλοί είναι αλλά ακόμα επηρεάζονται.Έχουν λέξεις κτλ.Και πέρασαν πολλά χρόνια από την Μεγάλη Ελλάδα.Έχω δει και μελέτες που λένε για συγγενική ταυτότητα στο DNA.Κυρίως από το ίντερνετ.
Φιλικά πάντα.

Tifozo:

--- Παράθεση από: ΛΑΜΙΑ FANS στις Πεμ 11 Φεβ 2010 21:41 ---

Εσυ πως σχολιαζεις την αποψη του Σβορωνου οτι το 1780 ειχανε απομεινει απο ολες τις κακουχιες 1.500.000 εκατομυρια Ελληνες (απο σφαγες κλπ.); ή στο προηγουμενο ποστ μου τις αποψεις των Gellner, Smith (οχι του οικομολογου) και απο ελληνες του Αντωνη Λιακου (καθηγητης στο Πανεπιστημιο Αθηνων για το πως συγκροτηθηκανε τα εθνη; Παραπεμπουνε σε πηγες, σε ιστορικα στοιχεια, σε τεκμηρια, αμαπτυσουμε μια καποια θεωρια!   

--- Τέλος παράθεσης ---

Ο Αντώνης Λιάκος είναι μεν αλλά μεγάλος επιστήμονας πάνω σε θεωρητικά ιστορικά ζητήματα αλλά οι απόψεις του (αναθεωρητής είναι) απευθύνονται σε συγκεκριμένο ακροατήριο.

Με ενδιαφέρει πάρα πολύ να μου πεις που βρήκες αυτό για το Σβορώνο. Μου φαίνεται πολύ παράξενο ένας ιστορικος στο μέγεθος του Σβορώνου να κάνει τέτοια αυθαιρεσία, γιατί δεν νομίζω ότι μπορεί να υπολογίσει κάποιος τους όλους τους Έλληνες σ' όλη την Ευρώπη αφού δεν γινόταν τέτοιου είδους απογραφές.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση