Εμφάνιση μηνυμάτων

Αυτό το τμήμα σας επιτρέπει να δείτε όλα τα μηνύματα που στάλθηκαν από αυτόν τον χρήστη. Σημειώστε ότι μπορείτε να δείτε μόνο μηνύματα που στάλθηκαν σε περιοχές που αυτήν την στιγμή έχετε πρόσβαση.


Θέματα - ΛΑΜΙΑ FANS

Σελίδες: [1] 2 3 ... 33
1
Παράθεση
Πρόγραμμα Ολυμπιακών Αγώνων: Πότε και τι ώρα είναι οι ελληνικές συμμετοχές

Οι φίλοι του αθλητισμού μετρούν αντίστροφα για την έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο. Το μεγάλο ραντεβού του αθλητισμού είναι προγραμματισμένο για τις 23 Ιουλίου, με την Ελλάδα να δίνει δυναμικό “παρών” στη διοργάνωση.


Οι Ολυμπιακοί Αγώνες διεξάγονται στην Ιαπωνία, η οποία είναι έξι ώρες μπροστά από την Ελλάδα, πράγμα που σημαίνει ότι θα χρειαστεί να ξενυχτίσουμε μερικές φορές για να δούμε όλες τις ελληνικές συμμετοχές.

Η ελληνική αποστολή αποτελείται από 83 αθλητές, οι οποίοι θα συμμετέχουν σε 17 αθλήματα.

poster 
Οι πρώτοι Έλληνες αθλητές που θα ριχτούν στη μάχη είναι οι Στέφανος Ντούσκος, Αννέτα Κυρίδου κι Ευαγγελία Ψάρρα στην κωπηλασία και την τοξοβολία.

Δείτε το πρόγραμμα σε ώρες Ελλάδας
Παρασκευή 23 Ιουλίου


ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Στέφανος Ντούσκος (Μονό Σκιφ)
Προκριματικές σειρές (02:30). Το αγώνισμα ολοκληρώνεται την Κυριακή 30 Ιουλίου, με τον αγώνα μεταλλίων (03:45)

Αννέτα Κυρίδου (Μονό Σκιφ)
Προκριματικές σειρές (03:30). Το αγώνισμα ολοκληρώνεται την Κυριακή 30 Ιουλίου, με τον αγώνα μεταλλίων (04:05)

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ

Ευαγγελία Ψάρρα (Ατομικό)
03:30-10:45. Το αγώνισμα θα συνεχιστεί στις 27, 28, 29 Ιουλίου και θα ολοκληρωθεί στις 30 Ιουλίου.

Σάββατο 24 Ιουλίου

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Μαρία Κυρίδου, Χριστίνα Μπούρμπου (Δίκωπος άνευ)
Σειρές (03:50). Κυριακή 25 Ιουλίου Ρεπασάζ 1 (03:50), Τρίτη 27 Ιουλίου Ημιτελικοί Α/Β 1 (4:58), Ημιτελικοί Α/Β 2 (5:08), Πέμπτη 29 Ιουλίου Τελικός Α’-Αγώνας μεταλλίων (03:30), Τελικός Β’ (04:50).

ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Λευτέρης Πετρούνιας (Κρίκοι)
Σάββατο 24 Ιουλίου – Προκριματικός (03:00-08:30-13:30)Τελικός – Δευτέρα 2 Αυγούστου (11:00).

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΔΡΟΜΟΥ
Πολυχρόνης Τζωρτζάκης – (05:00)

ΤΕΝΙΣ
Στέφανος Τσιτσιπάς Απλό ανδρών (Σάββατο 24 και Κυριακή 25 Ιουλίου Α’ γύρος)
Μαρία Σάκκαρη Απλό γυναικών (Σάββατο 24 και Κυριακή 25 Ιουλίου Α’ γύρος)

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Απόστολος Παπαστάμος 400μ. μικτή ατομική Προκριματικός (13:02)

Άννα Ντουντουνάκη 100μ. πεταλούδα Προκριματικός (13:28)

Κυριακή 25 Ιουλίου

ΤΑΕ ΚΒΟ ΝΤΟ

Φανή Τζέλη (-57 κ.) Γύρος των «16» (04:00-07:30), Προημιτελικά (08:00-09:30), Ημιτελικά (10:00 και 10:30). Ρεπασάζ (13:00 και 13:30). Για χάλκινο μετάλλιο (14:30 και 15:00). Για χρυσό μετάλλιο (15:30).

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Άννα Κορακάκη Αεροβόλο Πιστόλι 10μ. Προκριματικός (03:00), Τελικός (5:15)

Νίκος Μαυρομάτης Skeet Προκριματικός 1η ημέρα (03:30)

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Βύρων Κοκκαλάνης RSX Aνδρών Από τις 06:05 (1η, 2η και 3η Κούρσα)

Κατερίνα Δίβαρη RSX Γυναικών Από τις 09:05 (1η, 2η και 3η Κούρσα)

Βασιλεία Καραχάλιου Lazer Radial Από τις 06:05 (1η, 2η Κούρσα)

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Απόστολος Παπαστάμος 400μ. μικτή ατομική Τελικός (04:30)

Άννα Ντουντουνάκη 100μ. πεταλούδα Ημιτελικός (04:40)

Απόστολος Χρήστου 100μ. ύπτιο Προκριματικός (14:19)

4Χ100μ. ελεύθερο ανδρών (Κρίστιαν Γκολομέεβ, Απόστολος Χρήστου, Ανδρέας Βαζαίος, Οδυσσέας Μελαδίνης) Προκριματικός (15:10)

Δευτέρα 26 Ιουλίου

ΟΡΕΙΝΗ ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ
Περικλής Ηλίας – (09:00)

ΞΙΦΑΣΚΙΑ
Δώρα Γκουντούρα – Σπάθη ατομικό (03:00)

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Νίκος Μαυρομάτης: Προκριματικός 2η ημέρα (04:00), Τελικός (09:50)

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Βύρων Κοκκαλάνης RSX Aνδρών Από τις 09:05 (4η, 5η και 6η Κούρσα)

Κατερίνα Δίβαρη RSX Γυναικών Από τις 06:05 (4η, 5η και 6η Κούρσα)

Βασιλεία Καραχάλιου Lazer Radial Από τις 08:35 (3η, 4η Κούρσα)

ΠΟΛΟ

Ουγγαρία-Ελλάδα (05:30)

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Άννα Ντουντουνάκη 100μ. πεταλούδα Τελικός (04:30)

Απόστολος Χρήστου 100μ. ύπτιο Ημιτελικός (05:31)

4Χ100μ. ελεύθερο ανδρών (Κρίστιαν Γκολομέεβ, Απόστολος Χρήστου, Ανδρέας Βαζαίος, Οδυσσέας Μελαδίνης) Τελικός (06:05)

Τρίτη 27 Ιουλίου

ΤΖΟΥΝΤΟ
Αλέξης Ντανατσίδης (-81κ.) (05:00)

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Γιάννης Μιτάκης FINN Από τις 7:05 (1η, 2η Κούρσα)

Βασιλεία Καραχάλιου Lazer Radial Από τις 06:05 (5η, 6η Κούρσα)

ΠΟΛΟ

Ιταλία-Ελλάδα (09:30)

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Απόστολος Χρήστου 100μ. ύπτιο Τελικός (04:59)

Κώστας Εγγλεζάκης 800μ. ελεύθερο Προκριματικός (14:37)

Δημήτρης Μάρκος 800μ ελεύθερο Προκριματικός (14:37)

Τετάρτη 28 Ιουλίου

ΤΖΟΥΝΤΟ

Ελισάβετ Τελτσίδου (-70κ.) (05:00)

ΤΕΝΙΣ

Στέφανος Τσιτσιπάς – Μαρία Σάκκαρη (Μεικτό Διπλό) Γύρος «16» (Τετάρτη 28 Ιουλίου)

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Βύρων Κοκκαλάνης RSX Aνδρών Από τις 06:05 (7η, 8η και 9η Κούρσα)

Γιάννης Μιτάκης FINN Από τις 06:05 (3η, 4η Κούρσα)

Κατερίνα Δίβαρη RSX Γυναικών Από τις 06:15 (7η, 8η και 9η Κούρσα)

Παναγιώτης Μάντης, Παύλος Καγιαλής 470 Ανδρών Από τις 06:05 (1η, 2η Κούρσα)

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Ανδρέας Βαζαίος 200μ μικτή ατομική Προκριματικός (14:15)

Απόστολος Παπαστάμος 200μ. μικτή ατομική Προκριματικός (14:15)

Πέμπτη 29 Ιουλίου

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Άννα Κορακάκη Πιστόλι 25μ. Προκριματικός (03:00).

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Βύρων Κοκκαλάνης RSX Aνδρών Από τις 09:20 (10η, 11η και 12η Κούρσα)

Γιάννης Μιτάκης – FINN Από τις 08:35 (5η, 6η Κούρσα)

Κατερίνα Δίβαρη RSX Γυναικών Από τις 07:05 (10η, 11η και 12η Κούρσα)

Βασιλεία Καραχάλιου Lazer Radial Από τις 06:15 (7η, 8η Κούρσα)

Παναγιώτης Μάντης, Παύλος Καγιαλής 470 Ανδρών Από τις 09:05 (3η, 4η Κούρσα)

ΠΟΛΟ

Ελλάδα-Ιαπωνία (12:20)

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Κώστας Εγγλεζάκης 800μ. ελεύθερο Τελικός (04:30)

Δημήτρης Μάρκος 800μ ελεύθερο Τελικός (04:30)

Ανδρέας Βαζαίος 200μ μικτή ατομική Ημιτελικός (06:08)

Απόστολος Παπαστάμος 200μ. μικτή ατομική Ημιτελικός (06:08)

Mixed 4Χ100μ. μικτή ομαδική (Απόστολος Χρήστου, Κώστας Μερετσόλιας, Άννα Ντουντουνάκη, Νόρα Δράκου) Προκριματικός (14:28)

Παρασκευή 30 Ιουλίου

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Άννα Κορακάκη τελικός (08:50)

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Βασιλεία Καραχάλιου Lazer Radial Από τις 06:05 (9η, 10η Κούρσα)

Παναγιώτης Μάντης, Παύλος Καγιαλής 470 Ανδρών Από τις 06:05 (5η, 6η Κούρσα)

ΣΤΙΒΟΣ

Ραφαέλα Σπανουδάκη 100μ – Α’ Γύρος (05:40-06:28)

Βούλα Παπαχρήστου Τριπλούν – Προκριματικός (13:05)

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Ανδρέας Βαζαίος 200μ μικτή ατομική Τελικός (05:16)

Απόστολος Παπαστάμος 200μ. μικτή ατομική Τελικός (05:16)

Κριστιάν Γκολομέεβ 50μ. ελεύθερο Προκριματικός (13:02)

4Χ100μ. μικτή ομαδική ανδρών (Βαγγέλης Μακρυγιάννης, Κώστας Μερετσόλιας, Ανδρέας Βαζαίος, Απόστολος Χρήστου) Προκριματικός (15:50)

Σάββατο 31 Ιουλίου

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

Θοδωρής Ιακωβίδης (-96κ.) Β’ Όμιλος (05:50), Α’ Όμιλος 13:50.

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Βύρων Κοκκαλάνης RSX Aνδρών Κούρσα μεταλλίων (09:33)

Γιάννης Μιτάκης FINN Από τις 06:05 (7η, 8η Κούρσα)

Κατερίνα Δίβαρη RSX Γυναικών Κούρσα μεταλλίων (08:33)

ΣΤΙΒΟΣ

Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου Δισκοβολία – Προκριματικός (03:30 Α’ Γκρουπ-04:55 Β’ Γκρουπ)

Κώστας Φιλιππίδης Επί Κοντώ – Προκριματικός (03:40)

Εμμανουήλ Καραλής Επί κοντώ – Προκριματικός (03:40)

Ελισάβετ Πεσιρίδου 100μ. εμπ. (Γ) Α’ Γύρος (04:45-05:17)

Μίλτος Τεντόγλου Μήκος – Προκριματικός (13:10)

ΠΟΛΟ

Νότια Αφρική-Ελλάδα (13:50)

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Κριστιάν Γκολομέεβ 50μ. ελεύθερο Ημιτελικός (05:11)

Mixed 4Χ100μ. μικτή ομαδική (Απόστολος Χρήστου, Κώστας Μερετσόλιας, Άννα Ντουντουνάκη, Νόρα Δράκου) Τελικός (05:43)

Κυριακή 1 Αυγούστου

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Γιάννης Μιτάκης FINN Από τις 09:05 (9η, 10η Κούρσα)

Βασιλεία Καραχάλιου Lazer Radial Κούρσα μεταλλίων (09:33)

Παναγιώτης Μάντης, Παύλος Καγιαλής 470 Ανδρών Από τις 6:15 (7η, 8η Κούρσα)

ΣΤΙΒΟΣ

Βούλα Παπαχρήστου τελικός τριπλούν (14:20)

Σταματία Σκαρβέλη Σφυροβολία – Προκριματικός (03:10 Α’ Γκρουπ, 04:40 Β’ Γκρουπ)

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Κριστιάν Γκολομέεβ 50μ. ελεύθερο Τελικός (04:30)

4Χ100μ. μικτή ομαδική ανδρών (Βαγγέλης Μακρυγιάννης, Κώστας Μερετσόλιας, Ανδρέας Βαζαίος, Απόστολος Χρήστου) Τελικός (05:36)

Δευτέρα 2 Αυγούστου

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Ντουέτο (Ευαγγελία Παπάζογλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη). Ελεύθερο Πρόγραμμα Προκριματικός (13:30).

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Παναγιώτης Μάντης, Παύλος Καγιαλής 470 Ανδρών Από τις 08:35

ΣΤΙΒΟΣ

Μιχάλης Αναστασάκης Σφυροβολία – Προκριματικός (03:00 Α’ Γκρουπ, 04:30 Β’ Γκρουπ)

Χρήστος Φραντζεσκάκης Σφυροβολία – Προκριματικός (03:00 Α’ Γκρουπ, 04:30 Β’ Γκρουπ)

Ραφαέλα Σπανουδάκη 200μ. – Α’ Γύρος (04:30-05:18)

Κατερίνα Στεφανίδη Επί κοντώ – Προκριματικός (13:20)

Νικόλ Κυριακοπούλου Επί κοντώ – Προκριματικός (13:20)

Ελένη Πόλακ Επί κοντώ – Προκριματικός (13:20)

Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου Δισκοβολία Τελικός (14:00)

Μίλτος Τεντόγλου Μήκος Τελικός (04:20)

ΠΟΛΟ

Ελλάδα-ΗΠΑ (05:30)

Τρίτη 3 Αυγούστου

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Ντουέτο (Ευαγγελία Παπάζογλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη) Τεχνικό Πρόγραμμα (13:30).

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Γιάννης Μιτάκης – FINN Κούρσα μεταλλίων (08:33)

ΣΤΙΒΟΣ

Δημήτρης Τσιάμης Τριπλούν – Προκριματικός (03:00)

Ειρήνη Βασιλείου 400μ. – Προκριματικός (03:45-04:25)

Κώστας Δουβαλίδης 110μ. εμπ. – Α’ Γύρος (13:10-13:42)

Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ 50χλμ. βάδην – Τελικός (23:30)

Εμμανουήλ Καραλής Επί κοντώ Τελικός (13:20)

Κώστας Φιλιππίδης Επί κοντώ Τελικός (13:20)

Σταματία Σκαρβέλη Σφυροβολία Τελικός (14:35)

Τετάρτη 4 Αυγούστου

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Ντουέτο (Ευαγγελία Παπάζογλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη). Ελεύθερο Πρόγραμμα Τελικός (13:30).

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Παναγιώτης Μάντης, Παύλος Καγιαλής 470 Ανδρών Κούρσα μεταλλίων 08:33

ΠΟΛΟ

Προημιτελικοί (08:00, 09:30, 12:20, 13:50)

ΠΕΜΠΤΗ 5 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

ΠΑΛΗ

Μαρία Πρεβολαράκη (-53κ.) (05:30-07:00) Φάση των «16» και προημιτελικά.

ΣΤΙΒΟΣ

Κατερίνα Στεφανίδη Επί κοντώ Τελικός (13:20)

Νικόλ Κυριακοπούλου Επί κοντώ Τελικός (13:20)

Ελένη Πόλακ Επί κοντώ Τελικός (13:20)

Δημήτρης Τσιάμης Τριπλούν Τελικός (05:00)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 6 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

ΠΑΛΗ

Γιώργος Πιλίδης (-65κ.) Α’ Γύρος-Προημιτελικά (05:00-07:30). Ημιτελικά (12:15-12:40).

Mαρία Πρεβολαράκη (-53κ.) Ρεπασάζ (05:00-07:30), Τελικοί 14:45-15:30.

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Ομαδικό: Τεχνικό Πρόγραμμα (13:30)

ΣΤΙΒΟΣ

Αντιγόνη Ντρισμπιώτη 20χλμ. βάδην – Τελικός 10:30

Παναγιώτα Τσινοπούλου 20χλμ. βάδην – Τελικός 10:30

Κυριακή Φιλτισάκου 20χλμ. βάδην – Τελικός 10:30

ΠΟΛΟ

Θέσεις 5-8 (08:00 και 12:20), Ημιτελικοί (09:30 και 13:50)

Σάββατο 7 Αυγούστου

ΠΑΛΗ

Γιώργος Πιλίδης (-65κ.) Ρεπασάζ (12:45), Τελικοί (13:30-15:00)

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Ομαδικό: Ελεύθερο Πρόγραμμα (13:30)

Κυριακή 8 Αυγούστου

ΠΟΛΟ

Θέσεις 7-8 (03:30), Θέσεις 5-6 (05:00), για χάλκινο μετάλλιο (07:40), για χρυσό μετάλλιο (10:30).

https://www.newsit.gr/athlitika/programma-olympiakon-agonon-pote-kai-ti-ora-einai-oi-ellinikes-symmetoxes/3328481/

2
Ποιον υποστηρίζετε;

3
Ποιος θα το σηκώσει;

4
Λοντίγκιν - 9
Χουτεσιωτής - 7,5
Σαλιάκας - 8,5
Πεερσμάν - 9
Παντελάκης -7,5
Κάργας - 8,5
Εραμούσπε - 8,5
Οικονομόπουλος - 7,5
Πήλιος - 8
Ντομίνγκεζ - 8,5
Καρτάλης - 8,5
Κάστρο - 8
Λιάσος - 9
Σιόντης - 8,5
Ναουμέτς - 7,5
Μπρένερ - 8
Ελευθεριάδης - 9
Παμλίδης -9
Κριζμαν - 7
Μιλιντσεανου -8
Λώλης - ;
Πανουργιάς -;
Γροσδάνης - ;
Τριάδης - ;
Δούμτσης -;

5
MVP ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ

6
Παράθεση
Χρυσό η Ντρισμπιώτη στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Βάδην (vid)

Η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 35χλμ. και κατέκτησε στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο ομάδων που διεξήχθη στο Ποντεμπράντι Τσεχίας. Ασημένιο και στο ομαδικό η Ελλάδα.


Η σπουδαία Ελληνίδα πρωταθλήτρια από την Καρδίτσα που έχει προκριθεί από το 2020 στους Ολυμπιακούς Αγώνες τερμάτισε 1η σε 2.49.55 βελτιώνοντας το ατομικό της ρεκόρ (2.50.04).

Παράλληλα η αθλήτρια του Ναπολέοντα Κεφαλόπουλου πέτυχε και πάλι το όριο για το παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2022 που είναι 2.54.00.

Ασημένιο στο ομαδικό η Ελλάδα!
Στον αγώνα των 35 χλμ πήραν ακόμη μέρος τρεις Ελληνίδες.



Η Κυριακή Φιλτισάκου (ΑΓΣ Ανατολή Νέας Ιωνίας) τερμάτισε στην έβδομη θέση με επίδοση 2.55.10 που βελτίωσε το ατομικό της ρεκόρ (2.55.15), η  Χριστίνα Παπαδοπούλου (Πανελλήνιος ΓΣ) πήρε την 10η θέση με επίδοση 2.57.29  (ατομικό ρεκόρ) και η Ευσταθία Κουρκουτσάκη (ΓΑΣ Ιλισσός) 16η με χρόνο 3.14.13.


Η ομάδα της Ελλάδος κατάκτησε την δεύτερη θέση στο ομαδικό.

Στη δεύτερη και τρίτη θέση των 35 χλμ γυναικών ήταν οι Ιταλίδες Αννα Ελεονόρα Τζιόρτζι 2.51.05 και Λίντια Μπαρτσέλα 2.51.50 η οποίες πήραν την πρώτη θέση στο ομαδικό. Στον αγώνα έλαβαν μέρος 23 αθλήτριες από 10 χώρες.

Στα 20χλμ βάδην η Παναγιώτα Τσινοπούλου ήταν 11η με 1.32.24 (νέο φετινό ρεκόρ) και η Όλγα Φιάσκα ήταν 30η με 1.36.51 (νέο ατομικό).


Στον αγώνα των 50χλμ ανδρών αγωνίστηκε ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (ΑΟ Μυκόνου). Ο 33χρονος μετά το 15ο χλμ παρέμεινε μεταξύ των αθλητών στην 20άδα ενώ μετά το 20ό χλμ ένιωσε ενοχλήσεις στην κοιλιακή χώρα με αποτέλεσμα να εγκαταλείψει μετά το 28ο χλμ ενώ βρισκόταν στην 16η θέση και η επίδοσή του ήταν 2.10.26

από Gazzetta.gr



7
MVP ΛΑΡΙΣΑ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

8
ΣΑΒΒΑΤΟ 15 ΜΑΪΟΥ
19:30 ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ - ΛΑΜΙΑ
19:30 ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ - ΒΟΛΟΣ
19:30 ΛΑΡΙΣΑ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ
19:30 ΟΦΗ - ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ

ΚΥΡΙΑΚΗ 16 ΜΑΪΟΥ
19:30 ΑΕΚ - ΑΡΗΣ
19:30 ΠΑΟΚ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ
19:30 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

9
ΤΕΤΑΡΤΗ 12 ΜΑΪΟΥ
19:30 ΑΡΗΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
19:30 ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ - ΑΕΚ
19:30 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΟΚ

10
ΣΑΒΒΑΤΟ 8 ΜΑΪΟΥ
19:30 ΛΑΜΙΑ - ΟΦΗ
19:30 ΒΟΛΟΣ - ΛΑΡΙΣΑ
19:30 ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ
19:30 ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

ΚΥΡΙΑΚΗ 9 ΜΑΪΟΥ
15:00 ΠΑΟΚ - ΑΡΗΣ
17:15 ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
19:30 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΑΕΚ

11
ΤΕΤΑΡΤΗ 5 ΜΑΪΟΥ
17:15 ΑΡΗΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
19:30 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ
21:30 ΑΕΚ - ΠΑΟΚ

12
MVP ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ

13
ΣΑΒΒΑΤΟ 24 ΑΠΡΙΛΙΟΥ
15:00 ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ
17:15 ΛΑΡΙΣΑ - ΟΦΗ
19:30 ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ - ΛΑΜΙΑ

ΚΥΡΙΑΚΗ 25 ΑΠΡΙΛΙΟΥ
15:00 ΠΑΟΚ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
17:15 ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΟΛΗΣ - ΑΡΗΣ
19:30 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΕΚ

ΔΕΥΤΕΡΑ 26 ΑΠΡΙΛΙΟΥ
19:30 ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ - ΒΟΛΟΣ

14
ΤΕΤΑΡΤΗ 21 ΑΠΡΙΛΙΟΥ
17:15 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ
19:30 ΑΡΗΣ - ΠΑΟΚ
21:30 ΑΕΚ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

15
MVP ΒΟΛΟΣ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

16
ΣΑΒΒΑΤΟ 17 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ
15:00 ΟΦΗ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ
17:15 ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ - ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ
19:30 ΒΟΛΟΣ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

ΚΥΡΙΑΚΗ 18 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ
15:00 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΑΡΗΣ
17:15 ΑΕΚ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ
19:30 ΠΑΟΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

ΔΕΥΤΕΡΑ 19 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ
19:30 ΛΑΜΙΑ - ΛΑΡΙΣΑ

17
MVP ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΛΑΜΙΑ

18
ΣΑΒΒΑΤΟ 10 ΑΠΡΙΛΙΟΥ
15:00 ΒΟΛΟΣ - ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ
17:15 ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ - ΟΦΗ
19:30 ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ - ΛΑΡΙΣΑ

ΚΥΡΙΑΚΗ 11 ΑΠΡΙΛΙΟΥ
15:00 ΑΡΗΣ - ΑΕΚ
17:15 ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΟΛΗΣ - ΠΑΟΚ
19:30 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

ΔΕΥΤΕΡΑ 12 ΑΠΡΙΛΙΟΥ
19:30 ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΛΑΜΙΑ

19
MVP ΟΦΗ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

20
ΣΑΒΒΑΤΟ 3 ΑΠΡΙΛΙΟΥ
15:00 ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ - ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ
17:15 ΟΦΗ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ
19:30 ΛΑΜΙΑ - ΒΟΛΟΣ
19:30 ΛΑΡΙΣΑ - ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ

ΚΥΡΙΑΚΗ 4 ΑΠΡΙΛΙΟΥ
15:00 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΑΟΚ
17:15 ΑΡΗΣ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ
19:30 ΑΕΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

21
Αλλα Αθλήματα - Εθνικές ομάδες / F1 2021
« στις: Παρ 26 Μάρ 2021 16:19  »
Παράθεση
Όλες οι αλλαγές που έγιναν στις ομάδες τις Formula 1 ενόψει της νέας σεζόν.

Μετά από μία ιδιαίτερη σεζόν στην Formula 1, Mercedes και Λιούις Χάμιλτον αναδείχθηκαν πρωταθλητές στις κατηγορίες των κατασκευαστών και των οδηγών αντίστοιχα, με τον Βρετανό πιλότο να ισοφαρίζει τον αριθμό τροπαίων του Μίκαελ Σουμάχερ (7) και να φτάνει τις 95 νίκες καριέρας (ρεκόρ).

Η νέα σεζόν όμως επιφυλάσσει εκπλήξεις καθώς νέα πρόσωπα θα κάνουν την εμφάνισή τους στις πίστες της κορωνίδας του μηχανοκίνητου αθλητισμού, ενώ δύο ομάδες έκαναν ριζικές αλλαγές στην εμφάνιση και την ονομασία τους, κρατώντας ίδιο τον «σκελετό» που αποτελείται από τους μηχανικούς.

Mercedes: Λιούις Χάμιλτον – Βάλτερι Μπότας


00:06 / 00:26

Η συνταγή της επιτυχίας είναι πλέον γνωστή στην Mercedes και το γεγονός αυτό αποδεικνύεται για μία ακόμη φορά, καθώς για 4η συνεχόμενη σεζόν οι Λιούις Χάμιλτον και Βάλτερι Μπότας θα βρίσκονται στα δύο «Ασημένια Βέλη». Ο σερ Λιούις Χάμιλτον (ο οποίος πρόσφατα έγινε ιππότης της Βασίλισσας) θα μπει στην μάχη για τον 8ο τίτλο της καριέρας του, θέλοντας να ξεπεράσει το ρεκόρ του Μικαελ Σουμάχερ. Δίπλα του θα βρίσκεται ο Φιλανδός πιλότος, ο οποίος έχει δεχθεί σκληρή κριτική τον τελευταίο χρόνο λόγω της μειωμένης απόδοσής του, παρόλο που οδηγεί το καλύτερο μονοθέσιο.

Red Bull: Μαξ Φερστάπεν – Σέρχιο Πέρεζ

Μετά από μία εξαιρετική χρονιά, η Αυστριακή ομάδα, αποφάσισε να ανανεώσει το συμβόλαιο του Μαξ Φερστάπεν ο οποίος τερμάτισε τρίτος στο πρωτάθλημα των οδηγών και πανηγύρισε δύο νίκες (Σίλβερστόουν και Άμπου Ντάμπι), με το πλάνο της ομάδας να στηρίζεται στο ταλέντο και την δυναμικότητα του «Ιπτάμενου Ολλανδού». Δίπλα του θα αγωνίζεται ο Σέρχιο Πέρεζ, ο οποίος έμεινε χωρίς ομάδα για πέντε ημέρες (από το τελευταίο Γκραν Πρι της σεζόν, μέχρι την υπογραφή του συμβολαίου του) και η παρουσία του στην Red Bull δίνει εμπειρία, κύρος και επαγγελματισμό.

McLaren: Λάντο Νόρις – Ντανιέλ Ρικιάρντο

Άμεση ενημέρωση τώρα και στο Google News - Ακολουθήστε το iEidiseis.gr στο Google News
Τερματίζοντας τρίτη στο πρωτάθλημα των κατασκευαστών, η McLaren έχει δείξει ότι η δουλειά που γίνεται τόσο από τους μηχανικούς όσο και από τους οδηγούς, αποδίδει καθώς το μονοθέσιό της είναι ανταγωνιστικό. Ο Βρετανός Λάντο Νόρις θα παραμείνει στην ομάδα, αριθμώντας ένα βάθρο και δύο ταχύτερους γύρους από την προηγούμενη σεζόν. Μεγάλη μεταγραφή για την McLaren είναι ο Ντανιέλ Ρικιάρντο, ο οποίος αποχαιρέτησε την Ρενό και αναμένεται να διεκδικήσει… κάτι παραπάνω, με το νέο του μονοθέσιο.

Aston Martin (Racing Point): Λανς Στρόλ – Σεμπάστιαν Φέτελ

Ίδια ομάδα, νέο όνομα. Η Racing Point μετονομάζεται σε Aston Martin, αλλάζοντας το χρώμα της από ροζ σε πράσινο. Ο Λανς Στρόλ, γιός του ιδιοκτήτη Λόρενς Στρόλ, παραμένει στο μονοθέσιο της ομάδας, έχοντας σημειώσει την πρώτη του pole position στο Γκραν Πρι της Τουρκίας και δείχνοντας επίσης σταθερότητα στα αποτελέσματα των αγώνων του. Μαζί με τον Καναδό πιλότο θα αγωνίζεται και ο τετράκις παγκόσμιος πρωταθλητής, Σεμπάστιαν Φέτελ, ο οποίος μετά από μία απογοητευτική σεζόν στην Ferrari, κάνει ένα «νέο ξεκίνημα».

Alpine (Renault): Εστεμπάν Οκόν – Φερνάντο Αλόνσο

Ακόμη μία ομάδα που αλλάζει όνομα, χρώμα μονοθεσίου αλλά όχι μηχανικούς και κινητήρα. Η Renault γίνεται Alpine και το παραδοσιακό κίτρινο χρώμα του μονοθεσίου της θα γίνει γαλάζιο και άσπρο, θυμίζοντας περισσότερο την Γαλλική σημαία. Ανεβάζοντας τους οδηγούς της τρείς φορές στο βάθρο (2 τρίτες θέσεις ο Ρικιάρντο – 1 δεύτερη θέση ο Οκόν) , η Renault εμπιστεύεται τον Γάλλο πιλότο, Εστεμπάν Οκόν, ο οποίος υπέγραψε την ανανέωση του συμβολαίου του για έναν ακόμη χρόνο. Όμως η μεγαλύτερη έκπληξη είναι η επιστροφή του δύο φορές παγκόσμιου πρωταθλητή Φερνάντο Αλόνσο ο οποίος ξαναμπαίνει στην Formula 1, μετά την αποχώρησή του το 2018.

Ferrari: Σαρλ Λεκλέρ – Κάρλος Σάινθ

Σημαντική αλλαγή έκανε και μία από τις πιο ιστορικές ομάδες του πρωταθλήματος, με την Ferrari, να υπογράφει τον Κάρλος Σάινθ ο οποίος τα τελευταία χρόνια δείχνει τον καλό χαρακτήρα του τόσο εντός όσο και εκτός πίστας. Ανταγωνιστικός και γρήγορος όταν κάθεται στο μονοθέσιο, ευχάριστος και χαμογελαστός όταν βγαίνει από αυτό. Η μεταγραφή αυτή έγινε στο πλαίσιο της «ανοικοδόμησης» της ομάδας όπως την χαρακτήρισε ο γενικός αρχηγός, με τον Σαρλ Λεκέρ να είναι για μία ακόμη χρονιά πιλότος της «Σκουντερία», η οποία βασίζεται κατά κύριο λόγο στις ικανότητες του Μονεγάσκου.

Alpha Tauri: Πιέρ Γκασλί - Γουκι Τσουνόντα

Μετά την απρόσμενη νίκη που σημείωσε στο Γκραν Πρι της Ιταλίας, στην Μόντσα, ο Πιέρ Γκασλί αποδέχτηκε με χαρά την ανανέωση του συμφωνίας του με την Ιταλική ομάδα και την ερχόμενη σεζόν, ο Γάλλος πιλότος θα καθίσει στο ένα εκ των δύο μονοθεσίων της Alpha Tauri. Ο δεύτερος οδηγός έρχεται κατευθείαν από την Formula 2, έχοντας σημειώσει τρείς νίκες, τέσσερεις pole position, επτά βάθρα και τερμάτισε τρίτος στο πρωτάθλημα των οδηγών. Ο Γιούκι Τσουνόντα είναι ένας από τους πολλά υποσχόμενους οδηγούς που αναμένεται να… επιβεβαιώσουν την ομάδα του για την επιλογή του.

Alfa Romeo: Κίμι Ραϊκόνεν – Αντόνιο Τζοβινάτσι

Καμία αλλαγή δεν έκανε η Alfa Romeo, κρατώντας τον έμπειρο Φιλανδό πιλότο, Κίμι Ραϊκόνεν, ο οποίος παρά τα 41 έτη της ηλικίας του (ο μεγαλύτερος ηλικιακά στο γκριντ) παραμένει στην Ιταλική ομάδα, έχοντας κάνει μία πολύ καλή χρονιά. Δίπλα του ο Αντόνιο Τζοβινάτσι, ο οποίος είχε αρκετές άτυχες στιγμές στην πίστα, καθ’ όλη την διάρκεια του 2020, όμως η Alfa Romeo δείχνει την εμπιστοσύνη και την στήριξή της στον Ιταλό οδηγό.

Haas: Νικίτα Μαζέπιν – Μικ Σουμάχερ

Αναμφίβολα η ομάδα με τις μεγαλύτερες αλλαγές είναι η Haas, η οποία ανανεώθηκε εκ βάθρων, φέρνοντας δύο νέους οδηγούς από την Formula 2. O Ρώσος Νικίτα Μαζέπιν τερμάτισε 5ος στο πρωτάθλημα της δεύτερης κατηγορίας, έχοντας σημειώσει δύο νίκες, ενώ ο Μικ Σουμάχερ μπορεί να επιλέχθηκε δεύτερος κατά σειρά από την ομάδα, όμως φέρει τον τίτλο του πρωταθλητή της Formula 2. Ο γερμανός πιλότος είναι γιός του θρύλου της Formula 1, Μίκαελ, όμως έχει αποδείξει ότι η θέση στην οποία βρίσκεται δεν είναι λόγω… ονόματος, αλλά έχει κερδίσει σκαλοπάτι της καριέρας του μέσα από σκληρή δουλειά.

Williams: Τζόρτζ Ράσελ – Νίκολας Λατίφι

Στον ίδιο… συνδυασμό οδηγών θα μείνει και η Williams, η οποία ανανέωσε τους Ράσελ και Λατίφι παρόλο που δεν κατάφεραν να σημειώσουν κανέναν βαθμό για την ομάδα την προηγούμενη σεζόν. Πρέπει να σημειωθεί ότι ο Βρετανός πιλότος κατάφερε να συγκεντρώσει 3 βαθμούς, όμως ήταν για λογαριασμό της Mercedes στο Γκραν Πρι του Σακχίρ, αντικαθιστώντας τον Λιούις Χάμιλτον. Αντίθετα ο Καναδός, βρέθηκε μία θέση έξω από την δεκάδα στο Γκραν Πρι της Ίμολα, που είναι η υψηλότερη θέση τερματισμού στην καριέρα του στην Formula 1.

https://www.ieidiseis.gr/eidiseis/auto-moto/item/75224-formula-1-nea-sezon-neoi-odigoi-nees-omades-to-idio-pathos

22
MVP ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

23
ΣΑΒΒΑΤΟ 20 ΜΑΡΤΙΟΥ
15:00 ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ - ΛΑΡΙΣΑ
17:15 ΒΟΛΟΣ - ΟΦΗ
19:30 ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ -  ΛΑΜΙΑ
19:30 ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΜΑΡΤΙΟΥ
15:00 ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
17:15 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΡΗΣ
19:30 ΠΑΟΚ - ΑΕΚ

24
ΚΥΡΙΑΚΗ 14 ΜΑΡΤΙΟΥ
19:00 ΛΑΡΙΣΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
19:00 ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΑΟΚ
19:00 ΒΟΛΟΣ - ΑΕΚ
19:00 ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ - ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ
19:00 ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ
19:00 ΑΡΗΣ - ΟΦΗ
19:00 ΛΑΜΙΑ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

25
MVP ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Σελίδες: [1] 2 3 ... 33